Акція триває з 6 листопада 2019. Останнє оновлення: 9 квітня 2020.
ЗАТРИМАНОГО ПРАВОЗАХИСНИКА МАЮТЬ ЗВІЛЬНИТИ
Кримський правозахисник Сервер Мустафаєв одужав від вірусної респіраторної інфекції, на яку був хворий майже місяць. Протягом цього часу він не отримував відповідної медичної допомоги і був вимушений продовжувати з’являтися в суді. Суд над ним у російському військовому суді був відкладений, і він як і раніше перебуває під вартою. Стан здоров’я Сервера Мустафаєва лишається слабким, що робить його ще більш вразливим до COVID-19. Він – в’язень совісті і повинен бути негайно та беззастережно звільнений.
НАПИШІТЬ ЗАКЛИК СВОЇМИ СЛОВАМИ АБО СКОРИСТАЙТЕСЯ ЛИСТОМ-ПРИКЛАДОМ
РЕКОМЕНДОВАНІ МОВИ ЗВЕРНЕННЯ: англійська та російська (це спростить процедуру перегляду листів цензурою)
АДРЕСА:
Военному прокурору, генерал-лейтенанту
Сергею Коломойцу
Южный военный округ
ул. Пушкинская, 72а
Ростов-на-Дону 344002
Российская Федерация
Факс: +7 (863) 2827968
E-mail: [email protected]
ПРИКЛАД ЛИСТА:
Уважаемый Военный Прокурор,
Я пишу по делу Сервера Мустафаева,дело которого сейчас рассматривается в Южном окружном военном суде и которому грозит до 25 лет тюрьмы в случае признания его виновным. Он – правозащитник из Крыма и основатель общественного движения “Крымская солидарность”, созданного после российской оккупации Крыма для поддержки жертв политических и религиозных преследований. Обвинения против него сфабрикованы и были выдвинуты в отместку за его правозащитную деятельность. Он – узник совести и должен быть освобожден немедленно и безоговорочно.
В начале марта у Сервера Мустафаева и двух его сообвиняемых Мемета Белялова и Сейрана Салиева развились симптомы вирусной респираторной инфекции, но им не была оказана адекватная медицинская помощь. Страдая от лихорадки и других симптомов, они продолжали принимать участие в судебных заседаниях, которыу длились по несколько часов подряд. Ходатайства Сервера Мустафаева о медицинском обследовании и лечении были отклонены, а записки в суд о состоянии его здоровья, как сообщается, были выданы медиком следственного изолятора без надлежащего обследования
В настоящее время Сервер Мустафаев поправился после вирусной респираторной инфекции, но из-за отсутствия адекватной медицинской помощи его здоровье ухудшилось, и он может подвергнуться более высокому риску заражения COVID-19 в заключении. Верховный комиссар ООН по правам человека и комиссар Совета Европы по правам человека призвали государства рассмотреть вопрос об освобождении заключенных и лиц, находящихся под стражей, чтобы предотвратить крупномасштабные вспышки COVID-19 в местах содержания под стражей и спасти жизни людей. Оба они подчеркнули необходимость освобождения тех, кто был задержан за критические и несовпадающие мнения. Комиссар Совета Европы по правам человека заявил, в частности, что крайне важно, чтобы “те лица, включая правозащитников, активистов и журналистов, которые задержаны в нарушение стандартов в области прав человека, были немедленно и безоговорочно освобождены”.
Я настоятельно призываю Вас применить все необходимые меры для того, чтобы:
– Сервера Мустафаева немедленно и безусловно освободили, и все обвинения против него были сняты;
– до его освобождения и рассмотрения дополнительных рисков для его здоровья в связи с COVID-19 ему был обеспечен доступ к адекватной медицинской помощи в соответствии с международными стандартами в области прав человека, в частности минимальными стандартными правилами ООН по обращению с заключенными (Правила Нельсона Манделы).
С уважением,
БУДЬ ЛАСКА, НАДІШЛІТЬ ЗВЕРНЕННЯ ЯКОМОГА ШВИДШЕ: до 20 травня 2020 року
ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ
Люди, які виступають проти окупації та незаконної анексії Росією Кримського півострова, порушень прав людини, що відбуваються там із 2014 року, піддаються переслідуванням, у тому числі утискам, переслідуванням за сфабрикованими звинуваченнями і примусовим зникненням. Міжнародні правозахисники не мають доступу до Криму, а незалежні ЗМІ або заборонили, або змусили закритися.
Сервер Мустафаєв – засновник і координатор низового громадського руху Кримська солідарність в окупованому Росією Криму. Рух було створено 9 квітня 2016 року у відповідь на політичні та релігійні переслідування кримських татар та інших із боку російської влади. Рух об’єднує активістів, адвокатів і родичів тих, хто були заарештовані і притягнуті до кримінальної відповідальності. Мета руху – забезпечити доступ до юридичної допомоги, фінансової, медичної та іншої життєво важливої підтримки. В умовах відсутності вільних ЗМІ і переслідування всіх незгодних у Криму після його незаконної анексії Росією 2014 року, рух також прагне підвищити обізнаність про порушення прав людини, що тривають у Криму.
21 травня 2018 року в будинку Мустафаєва в Бахчисараї, місті на півдні Криму, члени російської Служби безпеки (ФСБ) провели обшук. Пізніше правозахисника доставили в місцевий штаб ФСБ у Сімферополі, столиці Криму, і пред’явили звинувачення у «членстві в терористичній організації» (ч. 2 ст. 205.5 КК РФ) за його ймовірні зв’язки з «Хізб ут-Тахрір», міжнародною ісламською організацією, яка заборонена як «терористична» в Росії, але є законною в Україні. Її члени не брали участь і не пропагували насильство у Криму ні до, ні після окупації півострова 2014 року. Імовірна приналежність до«Хізб ут-Тахрір» використовується російською владою в окупованому Криму як привід для переслідування інакомислячих, у тому числі правозахисника Еміра-Усеїна Куку.
22 травня суд Сімферополя виніс постанову про взяття під варту Мустафаєва, яку неодноразово продовжували з того часу. Адвокатка Сервера Мустафаєва розповіла Amnesty International, що єдиним доказом проти нього є аудіозапис його коротких зауважень, у тому числі питання, яке він поставив під час релігійної лекції, що відбулася в мечеті в Бахчисараї 2 грудня 2016 року.
Він запитав, чи можна любити людину «загалом», але водночас ненавидіти її за конкретний вчинок, і продовжив свою думку без будь-яких тверджень, які можна було б розглядати як розпалювання ненависті чи насильства. У лекції взяли участь близько 70 осіб, і про неї відкрито заявляли заздалегідь. Однак слідство дійшло висновку, що Сервер Мустафаєв брав участь у секретній зустрічі
Хізб ут-Тахріру. 22 лютого Мустафаєву додатково пред’явили звинувачення у «змові з метою насильницького захоплення влади» (Стаття 278 КК РФ). Слідство не надало жодних доказів того, що він скоїв будь-який міжнародно визнаний злочин. Сервер Мустафаєв заперечує свою причетність до будь-якої «терористичної» діяльності. Звинувачення проти нього сумарно передбачають до 25 років позбавлення волі.
У рамках цієї справи звинувачення в тероризмі пред’явили ще сімом чоловіками. Марлен Асанов, Тимур Ібрагімов, Сервер Зекер’яєв, Сейран Салієв, Ернест Аметов і Мемет Белялов були затримані 11 жовтня 2017 року. Едема Смаїлова затримали 21 травня 2018 року. Усіх їх звинувачують на підставі записів їх присутності лекції в Бахчисарайській мечеті у грудні 2016 року та інших зустрічах.
Перше судове засідання у справі Мустафаєва мало відбутися 17 вересня 2019 року на Північнокавказькому окружному військовому суді в Ростові-на-Дону (південний захід Росії). 12 вересня 2019 Сервера Мустафаєва перевели з Криму в Росію, але замість Ростова-на-Дону 13 вересня його доставили в СІЗО-1 міста Краснодар. 3 листопада він був переведений до слідчого ізолятора СІЗО-1 у Ростові-на-Дону, і незабаром після цього почався його судовий процес.
3 березня 2020 року Серверу Мустафаєву стало погано під час судового засідання, але суд відхилив його неодноразові прохання про медичну допомогу. 4 березня в нього була висока температура і симптоми вірусної респіраторної інфекції, про які він повідомив до пенітенціарної установи. Він продовжував скаржитися на ці симптоми під час наступних судових слухань у березні, але його так і не перевели до медичного закладу, де йому могли б поставити правильний діагноз і надати відповідне медичне лікування.
Ненадання належної медичної допомоги ув’язненим може порушувати абсолютну заборону тортур та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження й покарань, у тому числі відповідно до статті 7 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статті 3 Європейської конвенції про права людини.
Участю в акціях термінової допомоги ви допомагаєте людям із різних країн, права яких порушено. Ваша небайдужість наближає нас усіх до світу, де права і гідність кожного і кожної поважають і захищають від зловживань.
Джерело фото для соціальних мереж – Крымская солидарность (Cortesy Image)