22 жовтня 2020
Рішення польського Конституційного суду про визнання неконституційним доступ до абортів на підставі «важкого й незворотного дефекту плода або невиліковної хвороби, що загрожує життю плода» (1) зашкодить жінкам і дівчаткам та порушить їхні права людини, – заявили сьогодні в Amnesty International, Центр репродуктивних прав і Human Rights Watch.
Amnesty International, Центр репродуктивних прав і Human Rights Watch направили незалежних експертів-спостерігачів для моніторингу слухань у польському Конституційному суді й аналізу прийнятого рішення.
«Сьогоднішнє рішення суду ставить під великий ризик здоров’я і життя жінок у Польщі й порушує зобов’язання країни за міжнародними договорами в галузі прав людини щодо утримання від регресивних заходів, які обмежують права жінок на сексуальне і репродуктивне здоров’я»,– заявила Лія Хоктор, регіональнка директорка Європейського центру репродуктивних прав. «Польща повинна вжити негайних заходів, аби її законодавство відповідало політикам інших держав-членкинь ЄС і легалізувати аборти на прохання жінки або з широких соціальних підстав, а також гарантувати жінкам повний та ефективний доступ до медичної допомоги в ситуаціях, коли їхнє фізичне або психічне здоров’я знаходиться під загрозою».
⠀
«Це рішення – чергова спроба заборонити аборти в Польщі в рамках систематичних нападків польських законодавців на права жінок», – заявила Естер Маджор, старша наукова консультантка Amnesty International. «Законодавчі обмеження доступу до абортів не сприяють їх зменшенню чи викоріненню, вони лише завдають шкоди здоров’ю жінок, підштовхуючи їх до підпільних абортів або змушуючи виїжджати закордон, щоб отримати доступ до цієї послуги, на яку вони мають право. Хоча цей жорстокий вирок може вплинути на всіх жінок, окремі з них, що через складну життєву ситуацію не можуть дозволити собі подорожі, непропорційно сильно постраждають від наслідків сьогоднішніх дій суддів».
⠀
«Замість того, щоб гарантувати й захищати права людей, Конституційний суд Польщі сприяв їх порушенню», – заявила Хілларі Марголіс, старша наукова співробітниця з прав жінок Human Rights Watch. «Європейська комісія і держави-членкині ЄС повинні негайно зайнятися порушеннями верховенства права та їх впливом на основні права в Польщі. Забезпечення прав людини жінок, включно з репродуктивними правами, має важливе значення для підтримки цінностей ЄС. Кричуще нехтування Польщі цими цінностями становить загрозу не тільки для жінок і дівчаток у цій країні, але і для всієї Європи. Жінки в Польщі знову і знову потерпають від нападків і не припинять боротьбу за своє право на аборт. Ми підтримуємо їх на кожному кроці».
Додаткова інформація
(1) пункт 2 статті 4а, Розділ 1 і перше речення пункту 2 статті 4а Закону про планування сім’ї, захист ембріонів людини й умови законного переривання вагітності.
У Польщі діє одне з найжорсткіших у Європі законодавств щодо абортів. Це одна з лише двох держав-членкинь ЄС, що не дозволяють аборти на прохання або на широких соціальних підставах. Згідно з польським законодавством, аборти дозволені тільки для охорони життя або здоров’я жінок або в тих випадках, коли вагітність наступила в результаті згвалтування. До сьогоднішнього рішення переривання вагітності також було законним у ситуаціях «важкого й незворотного дефекту плода або невиліковної хвороби, яка загрожує життю плода». Навіть у випадках, коли аборт є законним, доступ до цієї послуги надзвичайно обмежений через численні перепони.
Керівна партія «Право і справедливість» неодноразово робила кроки щодо подальшого обмеження сексуального й репродуктивного здоров’я та прав, у тому числі шляхом прийняття законопроєкту, що передбачає повну заборону абортів. Такі спроби викликали масові громадські протести й осуд із боку міжнародних правозахисних органів та європейських інституцій.
Із моменту приходу до влади 2015 року уряд «Права і справедливості» підірвав незалежність Конституційного Суду і його ефективність у перевірці виконавчої влади. Юридичний консультативний орган Ради Європи, Венеціанська комісія, а також Європейська комісія засудили втручання польського уряду в діяльність трибуналу. У своїй доповіді про верховенство права за вересень 2020 року комісія зазначила, що «стурбованість із приводу незалежності й легітимності Конституційного трибуналу» лишається невирішеною. 2017 року Європейська комісія розпочала судовий розгляд проти Польщі через порушення верховенства права, включно з побоюваннями, пов’язаними з відсутністю незалежної та законної Конституційної перевірки.