31 серпня 2020
Amnesty International закликає білоруську владу негайно припинити насильство з боку міліції і розслідувати грубі порушення прав людини, вчинені силовиками протягом останніх трьох тижнів.
«На сьогодні білоруська влада відмовилася вести діалог із протестувальниками/-цями і, судячи з усього, не зробила кроків для розслідування масових порушень прав людини, скоєних міліцією в перші кілька днів після виборів», — заявила Марі Стразерс, директорка Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії..
«За нашими даними, не порушено жодної кримінальної справи проти співробітників міліції, які жорстоко катували сотні мирних демонстрантів/-ок. Проте, якраз проти протестувальників/-ць є десятки кримінальних справ, часто без будь-яких переконливих доказів вчинення правопорушень. Білорус(к)и мирно вимагають, щоб відповідальні за злочини були притягнуті до відповідальності», –підкреслила вона.
«На відміну від влади білорус(к)и проявили виняткову стриманість і провели виключно мирні мітинги — настільки, що десятки тисяч демонстрантів/-ок, що брали участь у маршах по Мінську та інших містах, збирали сміття за собою, і навіть знімали взуття, забираючись на лавки», — нагадала Стразерс.
Один із найбільших мітингів протесту в сучасній історії країни відбувся 30 серпня в Мінську, у ньому взяли участь не менше 100 000 людей, які вимагали відставки президента Олександра Лукашенка, що править країною 26 років, і розслідувань щодо порушень прав людини.
Напередодні «Маршу миру і незалежності» було затримано не менше 50 журналістів, а деяких із них позбавили акредитації чи депортували з Білорусі. 30 серпня було затримано не менше 140 мирних демонстрантів/-ок. Кілька високопоставлених членів Координаційної ради опозиції були заарештовані за сумнівними кримінальними звинуваченнями.
Протягом перших трьох днів післявиборчих протестів, 9-12 серпня, влада розв’язала кампанію масових затримань, переслідувань і залякувань, застосувавши проти протестувальників/-ць гумові кулі, світло-шумові гранати, сльозогінний газ і водомети. Було затримано понад 6700 осіб, сотні дали свідчення про широко поширені тортури та інші форми жорстокого поводження із затриманими в поліцейських дільницях і слідчих ізоляторах.