Правозахисник Оюб Тітієв: рік за гратами

За останнє десятиліття правозахисники та активісти, які працюють в Чечні, неодноразово стикалися з численними погрозами, нападами і переслідуваннями.

Протягом багатьох років чеченський лідер Рамзан Кадиров і його наближені проголошували правозахисників «маріонетками Заходу» та «ворогами Росії», звинувачували їх у прагненні дестабілізувати ситуацію в Чечні. На деяких активісток та активістів нападали, їм погрожували, їх переслідували місцеві співробітники поліції та бандити, що діють під прикриттям влади. Неефективність розслідувань та відсутність бажання притягати нападників до відповідальності призвели до повної безкарності.

Наталя Естемірова

Наталя була однією із найхоробріших і найвидатніших правозахисниць Росії. Як провідна діячка Правозахисного центру «Меморіал» вона задокументувала безліч правопорушень, скоєних під час Другої чеченської війни: катування, позасудові страти та насильницькі зникнення. Через цю діяльність їй постійно погрожувала чеченська влада.

15 липня 2009 року озброєні чоловіки викрали Наталю біля її будинку у Грозному. Її тіло знайшли того ж дня на узбіччі дороги в Інгушетії. Її загибель стала одним з найсильніших ударів по правозахисній спільноті у Росії. Підозрюваних у цьому злочині так і не знайшли. Після вбивства Наталі ситуація стала настільки небезпечною, що «Меморіал» був змушений евакуювати співробітників і призупинити роботу в Чечні на наступні п’ять місяців.

Наталя Естемірова

Правозахисна діяльність стала ще більш ризикованою після вбивства Наталі Естемірової

У наступні роки «Меморіал» продовжив працювати незважаючи на постійний тиск влади. На початку січня 2018 року керівника чеченського відділення центру Оюба Тітієва затримала поліція, звинувативши у зберіганні наркотиків. У відділенні поліції від Оюба вимагали визнати свою провину, але він відмовився. Відтоді Оюб перебуває під вартою. Якщо його визнають винним, йому загрожує до десяти років в’язниці. Незабаром після його арешту родина Оюба була змушена виїхати з Чечні через переслідування та погрози з боку влади.

Слухання у справі Оюба Тітієва почалися 19 липня в Шалінському міському суді Чеченської Республіки. Всі колеги Оюба та правозахисна спільнота загалом впевнені у тому, що ця справа сфабрикована, а наркотики Оюбу підкинули співробітники поліції.

Оюб і офіс «Меморіалу» в Чечні

Оюб Тітієв працював у офісі «Меморіалу» з початку 2000-х. Спочатку він був волонтером і допомагав Наталі Естерімовій збирати докази викрадень, вбивств та пограбувань, скоєних військовими під час «зачистки» в Курчалої, рідному селі Оюба. У 2002 році він приєднався до організації як співробітник. Після вбивства Наталі в 2009 році, він став директором офісу «Меморіалу» в Чечні.

Співробітники «Меморіалу» роблять дуже важливу справу, документуючи та висвітлюючи злочини, які були скоєні під час обох чеченських воєн і після завершення конфлікту. В останні місяці до свого арешту Оюб займався справами 27 чеченців, які, імовірно, зникли, а потім були застрелені поліцією у січні 2017 року.

Переслідування Оюба — це не поодинокий випадок. У Чечні триває кампанія, спрямована на витіснення правозахисників з республіки та приховування будь-якої інформації про порушення прав людини. Рамзан Кадиров відкрито заявляв, що Чечня стане забороненою зоною для правозахисників після закінчення суду над Оюбом.

«Боротьба за справедливість була „хворобою“ Оюба з самого дитинства. Ось чому він займається цим».

Оюба призначили капітаном «Команди відважних» — людей, що стали героями та героїнями глобальної кампанії Amnesty International #TeamBrave. Кампанія проводилася під час Чемпіонату світу з футболу, що проходив у 2018 році в Росії. Команда складалася з 11 правозахисників та правозахисниць. Наші активісти та активістки з усього світу зібрали 169000 підписів на підтримку Оюба та його колег

«Команда відважних»

8 жовтня 2018 року Парламентська Асамблея Ради Європи нагородила Оюба Правозахисною премією імені Вацлава Гавела на знак вдячності за його діяльність. Під час церемонії голова ПАРЄ Ліліан Марі Паскье заявила:

Ми повністю усвідомлюємо всі труднощі, з якими стикається пан Тітієв і його колеги. Ця нагорода — послання всім, хто працює в регіоні і прагне повернути верховенство закону: «Продовжуйте — ви можете бути впевнені у нашій підтримці!»

У листі, зачитаному на церемонії вручення премії імені Вацлава Гавела, Оюб висловив вдячність за міжнародну солідарність:

Я впевнений: робота на захист прав людини у Чечні і Росії повинна тривати, і міжнародна солідарність для неї дуже важлива!

9 січня 2019 виповнився рік з моменту несправедливого затримання Оюба. За цей рік було проведено 30 слухань у його справі. Оюбу неодноразово відмовляли у звільненні під заставу, а його утримання під вартою кілька разів подовжували: останній раз — до 22 березня 2019 року. Поки судовий процес триває, ми продовжуємо нашу кампанію на захист Оюба і не зупинимося, поки він знову не опиниться серед своїх рідних, друзів і колег.