Сирія: неспростовні докази воєнних злочинів та інших порушень із боку турецьких військ і їхніх союзників

18 жовтня 2019

Турецькі збройні сили і коаліція підтримуваних Туреччиною сирійських озброєних угруповань проявили ганебну зневагу до життя цивільного населення під час наступу на північний схід Сирії, заявила сьогодні Amnesty International. Ці сили здійснили серйозні порушення і воєнні злочини, включно з позасудовими стратами й незаконними нападами, у результаті яких загинули і отримали поранення цивільні особи.

Amnesty International зібрала свідчення 17 осіб у період із 12 по 16 жовтня, включно з медиками та рятувальниками, переміщеними цивільними особами, журналістами, місцевими та міжнародними гуманітарними працівниками. Також ми проаналізували й перевірили відеоматеріали і вивчила медичні висновки та іншу документацію.

Зібрана інформація містить неспростовні докази невибіркових нападів у житлових районах, зокрема, напади на будинок, пекарню і школу, вчинені Туреччиною і союзними сирійськими озброєними групами. Дані також розкривають жахливі подробиці холоднокровного вбивства видатної сирійсько-курдської політикині Геврін Халаф членами «Ахрар аш-Шаркія», що входить до складу Сирійської національної армії, коаліції сирійських збройних угруповань, оснащених і підтримуваних Туреччиною.

Турецькі збройні сили і їх союзники проявляють бездушну зневагу до життя цивільного населення, здійснюючи незаконні смертоносні напади в житлових районах, у результаті яких гинуть і отримують поранення цивільні особи

 Кумі Найду, генеральний секретар Amnesty International

«Турецький військовий наступ на північний схід Сирії завдав шкоди життю цивільних сирійців/-ок, які знову були змушені покинути свої будинки і тепер живуть у постійному страху перед невибірковими бомбардуваннями, викраденнями й позасудовими стратами. Турецькі збройні сили і їх союзники проявляють бездушну зневагу до життя цивільного населення, здійснюючи незаконні смертоносні напади в житлових районах, у результаті яких гинуть і отримують поранення цивільні особи», – заявив генеральний секретар Amnesty International Кумі Найду. 

«Туреччина несе відповідальність за дії сирійських озброєних угруповань, які вона підтримує, озброює і направляє. До цих пір Туреччина надавала цим озброєним групам повну свободу дій для здійснення серйозних порушень в Африці і в інших місцях. Ми знову закликаємо Туреччину покласти край порушенням, притягнути винних до відповідальності і захистити цивільне населення, що живе під їхнім контролем. Туреччина не може ухилитися від відповідальності, перекладаючи воєнні злочини на озброєні угруповання».

17 жовтня Управління охорони здоров’я курдської адміністрації на північному сході Сирії заявило, що з початку наступу в Сирії загинули щонайменше 218 цивільних осіб, у тому числі 18 дітей.

За даними турецької влади, до 15 жовтня в Туреччині загинули 18 мирних жителів і 150 отримали поранення в результаті мінометних обстрілів, які вони приписують курдським силам у Сирії. Якщо курдські сили стрілятимуть неточною вибуховою зброєю в цивільні райони в Туреччині, це порушить міжнародне гуманітарне право. Вони повинні негайно припинити такі незаконні напади.

Напади на цивільне населення на північному сході Сирії

В одному з найбільш жахливих нападів, зафіксованих документально, курдський працівник Червоного Хреста описав, як він витягнув тіла з-під уламків турецького повітряного удару 12 жовтня близько 7 ранку, у результаті якого два снаряди приземлилися поруч зі школою в Салхіе, де цивільні особи, переміщені в результаті бойових дій, шукали притулку.

«Усе сталося так швидко. Загалом шість осіб отримали поранення і четверо загинули, у тому числі двоє дітей. Я не міг сказати, чи були вони хлопчиками чи дівчатами, тому що їхні трупи були чорними. Вони були схожі на вугілля. Двоє інших убитих були літніми чоловіками, вони виглядали старше 50 років. Чесно кажучи, я все ще в шоці», – сказав він, додавши, що найближча лінія фронту була через більш ніж один кілометр і що в момент атаки поблизу не було ні бойовиків, ні військових об’єктів.

Інший курдський працівник Червоного Хреста розповів Amnesty International про свої спроби врятувати 11-річного хлопчика і восьмирічну дівчинку, які були поранені при падінні мінометів у той час, як вони гралися біля свого будинку неподалік мечеті Аль-Салах в Камишли. Він повідомив, що з 10 жовтня на Камишли було скоєно масовий невибірковий напад, у результаті якого були зруйновані житлові будинки, пекарня і ресторан.

«Хлопчика поранило у груди. Пошкодження були жахливі. У нього була відкрита рана… і він не міг дихати. Це виглядало так, ніби [шматок] шрапнелі розірвав його груди», – сказав курдський працівник Червоного Хреста.

Пізніше хлопчик помер від отриманих ран. Його сестра теж була вражена шрапнеллю під час нападу, і лікарі були змушені ампутувати частину її ноги нижче коліна. Рятувальник сказав, що поблизу немає ніяких військових баз або контрольно-пропускних пунктів.

У ході окремого інциденту 13 жовтня, за даними незалежних міжнародних спостерігачів, турецький авіаудар поцілив у цивільний конвой, до складу якого входили кілька журналістів, які йшли між Камишли і Рас-Аль-Айном. За даними курдського Червоного Хреста, у результаті інциденту загинули шість мирних жителів, у тому числі один журналіст; іще 59 людей отримали поранення. Журналіст, який був присутній на місці і був свідком нападу, описав його як «абсолютну різанину». Він сказав, що конвой складався приблизно з 400 цивільних автомобілів і що там не було ніяких бійців, тільки кілька озброєних охоронців, які захищали конвой.

«Усі сторони конфлікту повинні поважати міжнародне гуманітарне право, яке вимагає вжиття всіх можливих заходів обережності, щоб уникнути або, принаймні, звести до мінімуму шкоду для цивільного населення. Напад на цивільний конвой неможливо пробачити», – сказав Кумі Найду.

«Також немає жодного виправдання для невибіркового обстрілу цивільних районів із використанням неточної зброї, як-от міномети. Такі незаконні напади повинні розслідуватися, а винні – нести відповідальність».

Усі сторони конфлікту повинні поважати міжнародне гуманітарне право, яке вимагає вжиття всіх можливих заходів обережності, щоб уникнути або, принаймні, звести до мінімуму шкоду для цивільного населення

Кумі Найду, Amnesty International

США є найбільшим експортером зброї до Туреччини. Серед інших постачальників – Італія, Німеччина, Бразилія та Індія. Amnesty International закликає держави негайно припинити поставки зброї – яку можуть використати для вчинення або сприяння порушенням прав людини – Туреччині та іншим сторонам конфлікту в Сирії, у тому числі і курдським силам, щодо яких є достовірні твердження про серйозні порушення міжнародного права.

Сумарні страти і викрадення

Amnesty International також підтвердила показання свідків, перевірила відеоматеріали і вивчила медичний висновок, щоб пролити світло на те, як Хеврин Халаф, курдська політикиня і генеральна секретарка політичної партії «Майбутнє Сирії», потрапила в засідку 12 жовтня на Міжнародному шосе, що зв’язує Ракку з Камишли. Її витягли з машини, побили і холоднокровно застрелили бойовики з Ахрар-аш-Шаркії. Вони також вбили її охоронця.

Того ж дня бойовики «Ахрар аш-Шаркія» захопили в полон, а потім вбили щонайменше двох курдських бойовиків. Вони також викрали двох цивільних, обидва з яких працювали в місцевій медичній організації і в момент захоплення перевозили ліки. Члени сім’ї підтвердили Amnesty International, що місцезнаходження обидвох залишається невідомим. Amnesty International перевірила час і дату появи відеозаписів, що свідчать про сумарні страти і викрадення двох цивільних осіб, скоєних у другій половині дня 12 жовтня.

Холоднокровне вбивство беззахисних людей – це ниций і кричущий воєнний злочин

Кумі Найду, генеральний секретар Amnesty International

Близька подруга Гевріни Халафи розповіла Amnesty International, що коли вона спробувала додзвонитися до телефону Хервіни, їй відповів чоловік, який представився бійцем сирійської збройної опозиції. Він сказав їй арабською: «Ви, курди, зрадники, всі ви в партії [Робітничій партії Кудистану, PKK] – бойовики» і повідомив їй, що Хервіну вбили.

У медичному висновку, представленому Amnesty International, перераховано ряд тілесних ушкоджень, завданих Гевріні Халаф. Зокрема, множинні вогнепальні поранення голови, обличчя та спини, а також перелами ніг, обличчя і черепа, відшарування шкіри від черепа і випадання волосся в результаті волочіння за волосся.

«Холоднокровне вбивство беззахисних людей – це ниций і кричущий воєнний злочин. У справі вбивства Гевріни Халаф та інших осіб Ахрар аш-Шаркією повинно бути проведене незалежне розслідування, а винні притягнуті до відповідальності. Туреччина несе відповідальність за припинення воєнних злочинів і порушень, що здійснюються силами, які знаходяться під її контролем. Якщо Туреччина не приборкає свої проксі-сили і не припинить безкарність за порушення, вона лише заохочуватиме подальші звірства», – сказав Кумі Найду.

Погіршення гуманітарної ситуації

Місцеві та міжнародні працівники з надання гуманітарної допомоги повідомили Amnesty International, що виведення США з північно-східної Сирії, військовий наступ Туреччини і приєднання сирійського уряду до боротьби були комбінацією найгірших сценаріїв, що відбулися одночасно.

Існують реальні побоювання з приводу того, чи отримують 100 000 переміщених осіб достатню кількість продовольства, чистої води та медикаментів і як нужденні будуть продовжувати отримувати допомогу в довгостроковій перспективі. У таборах для внутрішньо переміщених осіб, таких як Аль-Хол, населення повністю залежить від гуманітарної допомоги. Група з 14-х міжнародних гуманітарних організацій 10 жовтня попередила, що наступ може призвести до припинення допомоги населенню, а кілька днів по тому Міжнародний комітет Червоного Хрест попередив, що військові дії можуть призвести до переміщення 300 000 осіб, при цьому комітет серйозно стурбований нестачею води.

Багатьом із переміщених осіб нікуди йти, і вони сплять під відкритим небом, у садах і на вулицях. Деякі шукали притулку в школах. 

У місті Дербассіє близько 90% населення складають люди, які були змушені покинути свої будинки і переїхали туди. Один чоловік із Дербассіє, котрий утік разом зі своєю сім’єю, повідомив Amnesty International, що близько половини з них знаходяться в родичів на півдні країни, а інші шукають притулку у школах і мечетях.

«У Південному Дербассіє немає гуманітарних організацій. Ми нічого від них не бачили. Нам потрібні основні запаси, такі як вода, їжа, одяг, ковдри та матраци. Нам потрібна медична клініка… Зима вже на підході. Нам потрібне рішення, особливо для сімей, які живуть просто неба», – сказав він.

Гуманітарний працівник сказав Amnesty International: «Люди, які вже страждають від хронічних захворювань, будуть піддаватися величезному ризику. Їх виживання залежатиме від того, як довго триватиме ця боротьба, і чи зможемо ми діяти і надалі».

Усі сторони конфлікту: Туреччина, збройні угруповання, пов’язані з Туреччиною, а також сирійський уряд і курдські сили – повинні забезпечити безперешкодний доступ до місцевих та і міжнародних гуманітарних організацій 

Кумі Найду, генеральний секретар Amnesty International

Багато висловили серйозну стурбованість тим, що ситуація у сфері безпеки призведе до подальшої евакуації міжнародного персоналу та що наступ сирійських урядових сил може означати небезпеку для місцевого арабського і курдського персоналу, а також для переміщених цивільних осіб, які покинули інші райони Сирії. Існують також побоювання, що здатність відповідних установ надавати транскордонну допомогу буде обмежена.

«Усі сторони конфлікту: Туреччина, збройні угруповання, пов’язані з Туреччиною, а також сирійський уряд і курдські сили – повинні забезпечити безперешкодний доступ до місцевих та і міжнародних гуманітарних організацій», – заявив Кумі Найду.

«Військовий наступ Туреччини, що триває, змусив тисячі вже переміщених осіб покинути місця, де раніше знаходився безпечний притулок. Дії Туреччини можуть завадити доставці життєво необхідної допомоги та медичної допомоги, що призведе до повномасштабної гуманітарної катастрофи у країні, уже спустошеній війною».