A group of Amnesty members with masks of Taner Kilic

«Суд завдав нищівного удару по правах людини і справедливості»: у Туреччині засудили чотирьох правозахисників, включно колишнім керівництвом Amnesty International

3 липня 2020

Стамбульський 35-й суд із тяжких кримінальних злочинів у п’ятницю, 3 липня, виніс обвинувальні вироки почесному голові Amnesty International у Туреччині Танеру Киличу, колишній директорці національної секції організації в Туреччині Іділь Есер, засновниці секції Озлем Далкіран і ще одному правозахиснику, Гюналу Куршуну. Килич був визнаний винним у «членстві в терористичній організації Фетхуллаха Гюлена» і засуджений до шести років і трьох місяців тюремного ув’язнення. Далкіран, Куршун та Есер були визнані винними в «наданні допомоги терористичній організації Фетхуллаха Гюлена» і засуджені до року й одного місяця ув’язнення кожен/-на.

Усі четверо вже виявили бажання оскаржити рішення суду, до апеляції вони будуть перебувати на волі.

«Сьогодні ми стали свідками судового фарсу вражаючих масштабів. Цей вердикт є нищівним ударом не тільки по Танеру, Озлем, Іділь і Гюналу та їхніх сім’ях, але й по всіх, хто вірить у справедливість і правозахисну діяльність в Туреччині й за її межами», — заявив дослідник Amnesty International у Туреччині Ендрю Гарднер, який був присутній на суді.

«Рішення суду приголомшує. В ході 12-тигодинних судових слухань кожне звинувачення було всебічно вивчено і викрито як необгрунтоване. Вирок суду суперечить логіці і демонструє, що цей трирічний судовий розгляд з найпершого дня був політично вмотивованою спробою змусити замовкнути незалежні голоси», — додав він.

«Ця справа стала лакмусовим папірцем для всієї системи правосуддя Туреччини. Трагічно бачити, яку роль воно зіграло і продовжує грати для криміналізації роботи щодо захисту прав людини. Ми будемо підтримувати наших друзів і колег під час апеляції цих ганебних вироків», — заявив він.

Танер Килич був спочатку затриманий поліцією 6 червня 2017 року, а потім звинувачений у «членстві в терористичній організації». Головне звинувачення щодо нього полягало в тому, що він приєднався до руху мусульманського проповідника Фетхуллаха Гюлена, що живе в США. Цей рух влада звинувачує у спробі держперевороту 2016 року.

Іще десятеро правозахисників, серед яких тодішня директор Amnesty International в Туреччині Іділь Есер, були затримані в червні й липні 2017 року турецькими силовиками. Amnesty International і багато міжнародних організацій вимагали негайного звільнення активістів/-ок, але влада країни заявила, що члени/-кині правозахисної організації та її партнер(к)и причетні до спроби держперевороту. Двоє затриманих тоді були незабаром відпущені під підписку про невиїзд, у жовтні суд Стамбула прийняв рішення про звільнення ще вісьмох активістів до закінчення судового процесу.

Арешт «Стамбульської десятки» і взяття під варту Танера Килича стали черговою спробою турецького уряду заглушити голоси своїм критикам. Після невдалої спроби перевороту в липні 2016 року кримінальні справи були заведені щодо більш ніж 150 000 людей.