Білоруська влада в ході своєї кампанії з викорінення інакомислення вдається до погроз, переслідування й залякування дітей, – заявила Amnesty International напередодні 9 лютого, коли виповниться шість місяців із початку масових антиурядових виступів у країні. Деяким дітям загрожують роки тюремного ув’язнення, у той час як інші живуть у страху, що їхні батьки потраплять до в’язниці або що їх передадуть під опіку держави. Про це Amnesty International розповідає у своєму інформаційному брифінгу, підготовленому в рамках кампанії #StandWithBelarus.
«У ході жорстокого придушення інакомислення влада поводяться з дітьми абсолютно неприйнятно. Деякі діти опинилися в довільному ув’язненні і їм пред’явлені сфабриковані кримінальні звинувачення, такі ж як і дорослим», – зазначила Аїша Джанг, старша керівниця кампаній Amnesty International по Білорусі – «Дітям віком від восьми років у школах погрожували, що на їхніх політично активних батьків чекає розправа. Однією з найбільш підступних форм переслідування і залякування є загроза використання законодавства для вилучення дітей з сімей і передачі їх під опіку держави, що фактично робить їх заручниками держави».
Чотирнадцятирічного Олега (ім’я змінено з міркувань безпеки) ОМОН затримав у Мінську 12 серпня разом із сотнями мирних демонстрантів/ок і перехожих. «У мікроавтобусі його били, тягали за волосся, насильно змусили розблокувати телефон, притиснувши його пальці до екрану», – розповіла Amnesty International його мати. Співробітники міліції виявили в його кишені невелику листівку з білоруським біло-червоно-білим прапором опозиції. Цього було достатньо, щоб Служби захисту дітей занесли сім’ю до списку для спостереження, заявивши, що Олег живе в «соціально небезпечній ситуації». Зараз Олег і його сім’я живуть в постійному страху розлуки.
«Цей випадок уособлює жорстокість репресій, розв’язаних білоруською владою, які йдуть на все, щоб залякати своїх критиків. Це нелюдське поводження з дітьми з боку держави в політичних цілях і потворна кампанія залякування будь-якого інакомислення повинні бути негайно припинені», – заявила Аїша Джанг.
Amnesty International розпочала кампанію #StandWithBelarus 27 січня з публікації доповіді про те, як білоруська влада використовувала систему правосуддя для переслідування постраждалих від тортур, а не злочинців.