- Кількість страт зросла до найвищого показника за майже десятиліття
- Сплеск страт в Ірані призвів до найбільшої кількості страт із 2015 року
- Прогрес у США сповільнюється, оскільки кількість страт зростає
- Китай продовжує страчувати тисячі людей, водночас погрожуючи громадськості, що такі злочини, як хабарництво та торгівля наркотиками, призведуть до смертної кари
- Кількість країн, які виконують смертні вироки, наразі найнижча
Протягом 2023 року кількість страт зросла до найвищого рівня майже за десятиліття, зокрема різко зросла на Близькому Сході, – повідомила сьогодні Amnesty International, опублікувавши щорічну доповідь про застосування смертної кари у світі.
Загалом 2023 року було виконано 1153 страти. Ця цифра не включає тисячі страт, що, імовірно, відбулися в Китаї. Це свідчить про збільшення кількості страт більш ніж на 30% порівняно з 2022 роком. Це найвищий показник, зафіксований Amnesty International з 2015 року, коли було відомо про 1634 страти. Незважаючи на це збільшення, кількість країн, які виконували смертні вироки, досягла найнижчого показника, зареєстрованого Amnesty International.
«Величезний сплеск зареєстрованих страт стався насамперед через Іран. Іранська влада продемонструвала повну зневагу до людського життя та збільшила кількість страт за злочини, пов’язані з наркотиками, ще більше підкреслюючи дискримінаційний вплив смертної кари на найбільш маргіналізовані та збіднілі громади Ірану, – відзначила Аньєс Калламар, генеральна секретарка Amnesty International. – Незважаючи на невдачі, за якими спостерігали цього року, особливо на Близькому Сході, країни, які все ще виконують страти, стають все більш ізольованими. Наша кампанія проти цього огидного покарання працює. Ми будемо продовжувати, доки не покінчимо зі смертною карою».
До п’ятірки країн із найбільшою кількістю страчених у 2023 році увійшли Китай, Іран, Саудівська Аравія, Сомалі та США. Лише на Іран припадає 74% усіх зареєстрованих страт, тоді як на Саудівську Аравію припадає 15%. У Сомалі та США у 2023 році кількість страт зросла.
У 2023 році кількість смертних вироків у всьому світі зросла на 20%, а загальна кількість смертних вироків досягла 2428.
Кількість страт в Ірані стрімко зростає
В Ірані влада посилила застосування смертної кари, щоб вселити страх у населення та зміцнити владу, проводячи страти по всій країні. Щонайменше 853 людини було страчено, що на 48% більше порівняно з 576 у 2022 році. Страти непропорційно вплинули на етнічну меншину Ірану белуджі, на яку припадало 20% зареєстрованих страт, хоча белуджі становлять близько 5% населення Ірану. Щонайменше 24 жінки та щонайменше п’ять осіб, які на момент злочину були дітьми, були страчені.
Із зареєстрованих в Ірані страт щонайменше 545 були проведені незаконно за дії, які не повинні призводити до смертної кари згідно з міжнародним правом, включаючи злочини, пов’язані з наркотиками, пограбування та шпигунство. Страта за злочини, пов’язані з наркотиками, різко зросла і склала 56% зареєстрованих страт у 2023 року, що на 89% більше, ніж 255 страт, зафіксованих 2022 року.
Негативні тенденції спостерігаються в США та країнах Африки на південь від Сахари
Прогрес загальмувався в США, оскільки страти зросли з 18 до 24. Законопроекти про виконання страт через розстріл були представлені в Айдахо та Теннессі, тоді як Асамблея штату Монтана розглянула можливість розширення переліку речовин, які використовуються в смертельних ін’єкціях. У Південній Кароліні був підписаний новий закон про приховування особистості людей або організацій, причетних до підготовки або проведення страт.
«Певна кількість штатів США продемонструвала жахливу прихильність смертній карі та бездушний намір інвестувати ресурси в позбавлення життя. Страти за допомогою нового жорстокого методу удушення азотом також почали використовувати, коли Алабама ганебно використала цей неперевірений метод для вбивства Кеннета Сміта на початку цього року, лише через 14 місяців після невдалої спроби його страти», – сказала Аньєс Калламар. – Президент Байден повинен припинити відкладати свою обіцянку скасувати федеральну смертну кару».
Був регрес і в інших країнах, оскільки в Сомалі зросла кількість зареєстрованих смертних вироків і страт. Кількість зареєстрованих страт там зросла більш ніж утричі – з 11 у 2022 році до 38 у 2023 році. Кількість зареєстрованих смертних вироків у країнах Африки на південь від Сахари різко зросла на 66%, з 298 у 2022 році до 494 у 2023 році. Крім того, жодна країна в регіоні не скасувала смертну кару протягом 2023 року.
Державна таємниця
Через державну таємницю цифри Amnesty не включають тисячі людей, яких, як вважають, було страчено в Китаї, який залишається головним стратником у світі. Так само організація не змогла має інформації щодо кількості страт у Північній Кореї та В’єтнамі – країнах, які, як вважають, широко вдаються до страт.
Однак обмежена кількість офіційних звітів, які надходили з цих країн, чітко повідомляла громадськості про те, що злочини чи інакомислення каратимуться смертю, демонструючи, що смертна кара продовжує залишатися державним інструментом для підтримки контролю та придушення інакомислення. .
У Китаї повідомлення в державних ЗМІ використовувалися, щоб нагадати людям, що такі злочини, як торгівля наркотиками та хабарництво, будуть суворо покарані та призведуть до страти. Північна Корея опублікувала новий закон, який передбачав смертну кару як можливе покарання для тих, хто не послуговується рідною корейською мовою. Тим часом військова влада М’янми продовжувала виносити смертні вироки в підконтрольних військовим судах у таємних і вкрай несправедливих процесах.
Незважаючи на невдачі, прогрес продовжувався
Незважаючи на дії меншості, прогрес у 2023 році продовжувався. Станом на сьогодні 112 країн повністю скасували смертну кару, а загалом 144 країни скасували смертну кару законодавчо чи на практиці.
Страти були зафіксовані в 16 країнах, це найменше число, зафіксоване Amnesty International. Жодної страти не було зафіксовано в Білорусі, Японії, М’янмі та Південному Судані – у всіх цих країнах смертні вироки виконувалися у 2022 році.
В Азії Пакистан скасував смертну кару за злочини, пов’язані з наркотиками, тоді як обов’язкову смертну кару скасували в Малайзії. Влада Шрі-Ланки підтвердила, що президент не мав наміру підписувати ордери на страту, зменшивши побоювання щодо відновлення страт.
Хоча жодна країна не скасувала смертну кару в Африці на південь від Сахари, законопроекти про скасування покарання залишаються на розгляді в Кенії, Ліберії та Зімбабве. У Гані парламент проголосував за два законопроекти, які вилучили смертну кару з чинного законодавства, але до кінця 2023 року законопроекти ще не стали законом.
«Притаманна дискримінація та свавілля, якими характеризується застосування смертної кари, лише посилили порушення прав людини в наших системах кримінального правосуддя. Невелика меншість країн, які наполягають на використанні смертної кари, повинні йти в ногу з часом і скасувати покарання раз і назавжди, – наголосила Аньєс Калламар. – Смертна кара знову буде розглянута на Генеральній асамблеї ООН цього року. Amnesty International закликає всі уряди об’єднатися і закликати ООН припинити застосування смертної кари, демонструючи відданість правам людини».