Російські силовики в четвер, 12 вересня, провели понад півтори сотні обшуків по всій країні у штабах опозиційного політика Олексія Навального, вдома у політичних активістів, правозахисників та екологів.
«Це абсолютно новий рівень репресій, — заявила директорка представництва Amnesty International у Росії Наталія Звягіна. — Ця повномасштабна операція російської власди по зачистці опонентів по всій країні спрямована на тотальний демонтаж активістської інфраструктури, яка зіграла важливу роль у мобілізації російських виборців для голосування проти правлячої партії на місцевих виборах минулої неділі».
Обшуки були проведені в рамках розслідування, розпочатого 3 серпня за звинуваченням заснованого Олексієм Навальним Фонду з боротьби з корупцією (ФБК) у відмиванні грошей. При цьому слідчі прийшли в регіональні штаби Олексія Навального, які не мають організаційного відношення до ФБК, а також у будинки активістів руху по спостереженню за виборами «Голос» у Казані, Саратові, у будинки активістів «Екологічної вахти по Північному Кавказу» у Краснодарі і співробітника Південного правозахисного центру Семена Симонова в Сочі.
Обшуки пройшли майже у всіх штабах регіональної мережі Олексія Навального щонайменше в 40 містах країни, вдома у активістів, а також у їхніх родичів, – усього за більш ніж 150 адресами. У них були задіяні принаймні тисяча силовиків. Раніше, 30 серпня, слідчі вже приходили в штаби Навального у Пермі, Самарі й Уфі.
Це загальнонаціональна операція зі знищення інфраструктури опозиції
«Це загальнонаціональна операція зі знищення інфраструктури опозиції-комп’ютери і смартфони активістів конфісковуються, їх банківські рахунки заморожуються. Все це робиться, щоб паралізувати мережу прихильників Навального і створити атмосферу страху, вразливості й незахищеності», — вважає Наталія Звягіна.
Обшуки мали показово «силовий» характер — слідчих супроводжували озброєні поліцейські в масках, обшуки починалися вже о 6-й ранку, у Пермі, куди поліція приходила вже вдруге, штаб Навального штурмували через вікно. За повідомленням правозахисної групи «Агора», у ряді випадків обшуки проводилися без санкції суду як такі, що «не терплять зволікання».