Реагуючи на повідомлення про те, що Олександра Габишева, сибірського шамана, що вирушив до Москви з обіцянкою використати свої магічні сили для «чистки» президента Володимира Путіна у 2021 році, був викрадений загоном співробітників правоохоронних органів у масках і утримується в нерозкрите місці, директорка Amnesty International в Росії Наталія Звягіна зазначила:
«Дії шамана можуть бути ексцентричними, але реакція російської влади гротескна. Невже вони дійсно бояться його магічної сили? Олександр Габишев повинен вільно висловлювати свої політичні погляди і сповідувати свою релігію, як і всі інші.
Дії шамана можуть бути ексцентричними, але реакція російської влади гротескна. Невже вони дійсно бояться його магічної сили?
Наталія Звягіна, директорка Amnesty International у Росії
«Те, що звучить як казка з російського фольклору, стало в сьогоднішній Росії просто черговим актом жорстокого придушення прав людини. З тих пір як Олександр Габишев почав свою епічну подорож, він не вчинив ніякого злочину, і його затримання є довільним та може бути прирівняне до насильницького зникнення.
Російська влада повинна розкрити долю й місце перебування Олександра Габишева, а також звільнити його негайно і беззастережно. Він є в’язнем сумління, позбавленим волі винятково за мирну реалізацію своїх прав на свободу вираження думок і зборів».
Додаткова інформація
Олександр Габишев, шаман із російської Республіки Саха (Якутія) , почав свою 8000-кілометрову подорож до Москви в березні. Із того часу він проїхав близько 3000 км, залучив багато послідовників і долучився до численних стихійних громадських зібрань на своєму шляху.
За словами очевидців, вранці 19 вересня озброєні співробітники правоохоронних органів у масках оточили ділянку біля села Видрине, де Олександр Габишев відпочивав зі своїми товаришами. Вони забрали шамана, не розкриваючи своїх особистостей і не пояснюючи своїх дій. Його доля і місце перебування досі невідомі.
Раніше в цьому місяці кілької його прихильників арештували в Улан-Уде, столиці Російської Республіки Бурятія, а два автомобілі, використані в ході маршу, були конфісковані. Протести проти арештів в Улан-Уде почалися 9 вересня, але їх жорстоко розігнала поліція 12 вересня.