Сьогодні російський суд визнав правозахисницю й ув’язнену совісті Анастасію Шевченко винною в «організації діяльності небажаної організації» і засудив активістку до чотирьох років позбавлення волі умовно. У зв’язку з цією новиною директорка Московського офісу Amnesty International Наталія Звягіна заявила:
«Це рішення – пародія на справедливість. Анастасія Шевченко не скоїла жодного злочину. Кримінальне провадження щодо неї було пов’язане виключно з мирною реалізацією прав людини. Вирок Анастасії має бути скасовано. Анастасія Шевченко вже суттєво постраждала від рук російської системи правосуддя. Вона перебуває під домашнім арештом вже більше двох років, потерпіла від принижень і нав’язливого спостереження у власному будинку. Донька Анастасії померла в перші дні її домашнього арешту, і Анастасії не дозволили бути з дитиною в останні дні її життя.
Анастасія Шевченко опинилась у заручницях цинічної, жорстокої й нелюдської системи, єдиною метою якої є придушення, залякування і знищення найсміливіших і найсильніших активістів/ок Росії. Тепер в Анастасії буде й судимість.
Політично вмотивоване переслідування мирних активістів/ок російською владою має негайно припинитися. Дискримінаційні закони про «небажані організації» і “«ноземних агентів», якими безглуздо зловживали для придушення мирного інакомислення, мають бути скасовані.
Російська влада повинна негайно й беззастережно звільнити всіх затриманих виключно за мирне здійснення їхніх прав людини. Влада повинна поважати, захищати, заохочувати й реалізовувати права людини кожної людини, включно з правом на свободу вираження думок, асоціацій і мирних зібрань».
Додаткова інформація
18 лютого Октябрський районний суд Ростова-на-Дону (південь Росії) визнав ув’язнену совісті Анастасію Шевченко, колишню координаторку громадянського руху «Відкрита Росія», винною за статтею 284.1 КК РФ («організація діяльності небажаної організації») і засудив її до чотирьох років позбавлення волі умовно.
Анастасія Шевченко стала першою людиною в Росії, якій пред’явили кримінальне звинувачення за законом про «небажані організації», що набрав чинності у травні 2015 року. Закон дає уряду право довільно забороняти діяльність іноземних або міжнародних НУО в Росії під невизначеним приводом безпеки й без будь-якого судового контролю, а також криміналізувати будь-який подальший зв’язок із такими організаціями. Цей закон був прийнятий, щоб заборонити рух «Відкрита Росія», який заснував критик в екзилі й колишнім в’язень совісті Михайло Ходорковський, разом із 30-ма іншими іноземними організаціями.