- Дослідження Amnesty International підтверджують порушення міжнародного гуманітарного права
- Атаки з боку Росії можуть кваліфікуватись як військові злочини
- Заяви Росії про застосування високоточної керованої зброї явно не є правдивими
Під час російського вторгнення в Україну відбулися невибіркові атаки на цивільні райони, а також удари по об’єктах, захищених від прямого нападу, як-от лікарні. Про це заявила сьогодні Amnesty International після документування трьох інцидентів, у результаті яких, на думку організації, загинули щонайменше шестеро цивільних осіб і ще щонайменше 12 отримали поранення. Невибіркові напади порушують міжнародне гуманітарне право (закони війни) і можуть бути кваліфіковані як військові злочини.
«Російські військові продемонстрували кричущу зневагу до життя цивільного населення, використавши балістичні ракети та іншу вибухову зброю з широким радіусом дії в густонаселених районах. Деякі з цих нападів можуть бути визнані військовими злочинами. Російський уряд, який неправдиво стверджує, ніби використовує тільки високоточну зброю, має взяти на себе відповідальність за ці дії», – заявила генеральна секретарка Amnesty International Агнес Калламар.
«Російські війська повинні негайно припинити здійснювати невибіркові напади, що порушують закони війни. Продовження застосування балістичних ракет та іншої неточної вибухової зброї, що приводить до загибелі і поранень цивільного населення, не має жодного виправдання».
Невибіркові напади
Лабораторія кризових доказів Amnesty International проаналізувала цифрові докази, включно з фотографіями, відео та супутниковими знімками, трьох таких нападів, скоєних у перші години російського вторгнення до України 24 лютого. Напади стались у Вугледарі, Харкові та Умані.
У результаті найбільш смертоносного удару, задокументованого Amnesty International, приблизно о 10.30 ранку за місцевим часом балістична ракета впала поруч із будівлею лікарні у Вугледарі (Донецька область), у результаті чого загинули чотири мирних жителя і ще десятеро отримали поранення. Згідно з місцевим джерелом, який розмовляв із дослідницькою командою Amnesty International, дві жінки і двоє чоловіків були вбиті, а шестеро медичних працівників були серед поранених. Аналізуючи фотографії залишків зброї, що лишилися після інциденту, розслідувач Amnesty International по зброї визначив, що в нападі використовувалася балістична ракета 9М79 «Точка». Ця зброя є вкрай неточною, вона регулярно промахується повз цілі на півкілометра чи більше й ніколи не повинна застосовуватися в населених районах.
Ще один напад було скоєно приблизно о 8 ранку за місцевим часом у Харківській області, на північному сході України. Імовірною мішенню була сусідня Авіабаза Чугуїв, але замість цього російська зброя вразила житловий квартал, завдавши значної шкоди від вогню і, ймовірно, убивши щонайменше одного цивільного чоловіка і поранивши щонайменше двох цивільних жінок. Єдиний великий кратер у землі між житловими будинками вказує на те, що зброя, швидше за все, була одним великим снарядом або ракетою.
В іншій атаці, що сталась о 7 годині ранку 24 лютого в Умані, Черкаська область, цивільний чоловік, імовірно, був убитий у результаті удару, який також пошкодив місцевий ресторан.
Генеральна Асамблея ООН повинна провести екстрене засідання
Перевірка застосування російськими військами невибіркових нападів у ході їх військових операцій в Україні, яку провела Amnesty International, надає незаперечні докази порушень міжнародного гуманітарного права та міжнародного права у сфері прав людини.
Рада Безпеки Організації Об’єднаних Націй (РБ ООН) повинна зібратися сьогодні ж для обговорення ситуації, і Росія, швидше за все, накладе вето на будь-яку резолюцію, висунуту іншими державами-членкинями. Тому Amnesty International закликає до скликання екстреного засідання Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй.
«Якщо Раду Безпеки буде паралізовано через право вето, усі члени повинні вжити заходів», – зазначила Аньєс Калламар. – «Ми закликаємо Генеральну Асамблею ООН зібратися на екстрену сесію і прийняти резолюцію, яка засуджує незаконний напад Росії і закликає покласти край всім порушенням гуманітарного права і прав людини. На кону життя, безпека і благополуччя мільйонів цивільних осіб».