У відповідь на новину про те, що український парламент проголосував за ратифікацію Римського статуту, що відкриває шлях до приєднання України до Міжнародного кримінального суду (МКС), Еріка Гевара Росас, старша директорка Amnesty International з досліджень, адвокації, політики та кампаній, заявила:
«Amnesty International вітає рішення України ратифікувати Римський статут. Повноправне членство України в МКС є життєво важливим для ефективного здійснення правосуддя для постраждалих і рідних жертв від злочинів за міжнародним правом, скоєних під час російського вторгнення. Це також свідчить про рішучість уряду прийняти права та обов’язки, які покладаються на держави-членкині МКС».
Парламент України проголосував за національний законопроєкт, який містить заяву про те, що протягом семи років після набуття чинності ратифікації Україна «не визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду» щодо воєнних злочинів, «коли, ймовірно, злочин було скоєно її громадянами».
«Така заява суперечить основним принципам міжнародного правосуддя, – заявила Еріка Гевара Росас. – На практиці це обмеження може створити невизначеність для поточних і майбутніх проваджень МКС. Це вимагає вирішення суддями Суду, оскільки створює потенційний конфлікт з попередньою заявою України, яка надала МКС юрисдикцію щодо злочинів, скоєних на її території після 20 лютого 2014 року, і піднімає питання про те, чи виняток для громадян України все ще передбачає юрисдикцію Суду щодо ймовірних воєнних злочинів, скоєних російськими та іншими громадянами в Україні. Така невизначеність може стати на заваді швидкому та ефективному розслідуванню МКС міжнародних злочинів, скоєних в Україні.
Народ України заслуговує на правосуддя, але ефективне правосуддя не може бути вибірковим. Вітаючи ратифікацію Римського Статуту, Amnesty International закликає Україну терміново переглянути свій намір обмежити юрисдикцію МКС на сім років щодо ймовірних воєнних злочинів, скоєних її громадянами, як з принципових міркувань, так і для того, щоб не ставити під загрозу важливі зусилля міжнародного правосуддя в Суді».
Додаткова інформація
21 серпня Верховна Рада України проголосувала за ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС). Україна підписала Статут 2000 року.
Україна двічі визнавала юрисдикцію Суду щодо передбачуваних злочинів за Римським статутом, скоєних на її території, відповідно до статті 12(3) Статуту. Перша заява, подана урядом України, визнавала юрисдикцію МКС щодо ймовірних злочинів, скоєних на території України в період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року. Друга заява розширила цей період на невизначений термін, включивши до нього ймовірні злочини, вчинені на всій території України, починаючи з 20 лютого 2014 року.
Відповідно до статті 124 Римського статуту, «ставши учасницею цього Статуту, [держава] може заявити, що протягом семи років після набуття чинності цим Статутом для відповідної держави вона не визнає юрисдикцію Суду щодо [воєнних злочинів], коли злочин, як стверджується, був скоєний її громадянами або на її території. Заява за цією статтею може бути відкликана в будь-який час».
Amnesty International вже давно виступає проти використання заяви за статтею 124 як непотрібної і такої, що суперечить самій меті Римського статуту – покласти край безкарності. Організація виступала за вилучення цього винятку, який спочатку був включений у 1998 році як перехідне положення і використовувався лише зрідка. 2015 році держави-учасниці Римського статуту консенсусом вирішили вилучити статтю 124 і закликали майбутні держави-учасниці не використовувати її, однак ця поправка до Римського статуту ще не набула чинності.
Україна офіційно стане державою-учасницею Римського статуту в перший день місяця, що настане через 60 днів після того, як ратифікаційна грамота України буде передана на зберігання Генеральному секретарю ООН.