Оголошення польським урядом «надзвичайного стану» на кордоні з Білоруссю становить серйозну небезпеку для прохачів/ок притулку, які намагаються дістатися до Польщі, і може погіршити й без того складну ситуацію, з якою стикаються 32 людини з Афганістану, зокрема чотири жінки, 27 чоловіків і 15-річна дівчинка, яких утримували там без достатнього харчування й чистої води протягом більше трьох тижнів після того, як їх виштовхнули з Польщі, – заявила Amnesty International.
Надзвичайний стан обмежить і без того лімітований доступ і роботу журналістів/ок, які висвітлюють цю проблему, оскільки він забороняє використання обладнання для запису в цьому районі. Це також перешкоджатиме роботі адвокатів/ок, які надають допомогу прохач(к)ам притулку, а також НУО та активіст(к)ам, які здійснюють життєво важливий моніторинг прав людини.
«Надзвичайний стан дозволяє державі обмежувати певні права людини в екстремальних обставинах, коли існує «загроза життю нації». Такої загрози не існує в Польщі, де уряд намагається цинічно використовувати цю владу для переслідування осіб, які шукають притулку, і тих, хто їх підтримує», – заявив Нільс Муйжніекс, директор Amnesty International по Європі.
Зрештою, 1 вересня УВКБ ООН і білоруський Червоний Хрест за підтримки польського Червоного Хреста доставили гуманітарну допомогу групі афганських прохачів/ок притулку, затриманих на кордоні.
«У той час як УВКБ ООН і Червоний Хрест надають базову підтримку, ми нагадуємо польській владі про необхідність повністю виконати постанову Європейського суду з прав людини, прийняту минулого тижня, щоб забезпечити тих, хто застрягли на кордоні, продовольством, водою, одягом, адекватною медичною допомогою і житлом. Він також повинен забезпечити індивідуальну оцінку всіх заяв про надання притулку та надати організаціям, адвокат(к)ам та іншим установам можливість безперешкодного доступу до групи», – наголосив Нілс Муйжніекс.
Є повідомлення про те, що білоруські прикордонники допомагають людям перетинати кордон до Польщі, Литви та Латвії. 6 липня президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що не буде перешкоджати людям перетинати кордон до цих країн. Однак це не повинно використовуватися як виправдання для незаконного тиску на осіб, які шукають притулку, і відмови в доступі до процедури надання притулку.
Відповідно до законодавства ЄС та міжнародного законодавства про біженців, Польща зобов’язана забезпечити індивідуальну оцінку всіх заяв про надання притулку. Amnesty International закликає уряд Польщі припинити тиск, забезпечити доступ на територію для тих, хто шукає захисту, і негайно надати біженцям/кам, яких утримують на кордоні з Білоруссю, необхідну гуманітарну допомогу.
Amnesty International вживає термінових заходів у зв’язку з ситуацією в Уснаж-Ґурни
24 серпня делегація Amnesty International відвідала Уснаж-Ґурни, де група людей перебувала протягом 15 днів. Amnesty International також отримала повідомлення про застосування сили і погрози насильства з боку польських прикордонників при витісненні їх назад до Білорусі.
З тих пір як група прибула на кордон, польський уряд оголосив про зміни в двох законах: один про іноземців, а інший про надання захисту іноземцям. Ці зміни унеможливлять для людей, які незаконно перетинають кордон, можливість просити притулку в Польщі. 20 серпня Міністерство внутрішніх справ Польщі видало наказ про закриття своїх кордонів для осіб, які в’їжджають в країну «нерегулярно», і зобов’язало їх негайно покинути територію Польщі до подальшого повідомлення.
25 серпня солдати армії Польщі почали будувати паркан на кордоні з Білоруссю. 31 серпня польський уряд звернувся до президента Польщі з проханням оголосити надзвичайний стан на 30 днів у регіонах, що межують із Білоруссю, на підставі ризиків, пов’язаних з «3000 спроб перетину кордону в серпні». Оголошення надзвичайного стану включатиме, зокрема, заборону на збори, акції протесту, масові заходи та культурні заходи.