Коментуючи новини про те, що США планують передати Україні касетні боєприпаси Патрік Вілкен, дослідник Amnesty International з питань військової політики, безпеки та охорони правопорядку, заявив:
«Amnesty International уже давно наголошує, що касетні боєприпаси за своєю суттю є зброєю невибіркової дії, яка завдала невимовної шкоди цивільному населенню по всьому світу – у деяких випадках через десятиліття після завершення конфліктів.
Повномасштабне вторгнення Росії принесло глибокі страждання народу України. Саме гуманітарні міркування та турбота про цивільне населення в країнах, що роздираються війною та її наслідками, спонукали 111 держав, включно з багатьма союзниками України, ратифікувати Конвенцію про касетні боєприпаси та заборонити застосування, виробництво, передачу та накопичення такої зброї.
План США передати Україні касетні боєприпаси є ретроградним кроком, який підриває значний прогрес, досягнутий міжнародною спільнотою у спробах захистити цивільне населення від такої небезпеки як під час, так і після збройних конфліктів”.
Amnesty International закликає США переглянути свою позицію, приєднатися до Конвенції, знищити свої запаси і припинити будь-яке використання, виробництво і передачу касетних боєприпасів».
Додаткова інформація
Касетні боєприпаси – це невеликі суббоєприпаси, які запускаються і розсіюються ракетами, артилерією і контейнерами, що скидаються з повітря, розкидаючи боєприпаси на великі площі, іноді розміром з футбольне поле.
Багато систем мають високий відсоток невдач, залишаючи великі території забрудненими боєприпасами, що не розірвалися. Вони можуть лишатися смертельно небезпечними ще довго після завершення конфлікту. Як повідомляється, США планують надіслати касетні боєприпаси подвійного призначення (DPICM), які мають коефіцієнт нерозірваності 6% і більше. Законодавство США забороняє передачу зброї з коефіцієнтом ураження понад 1%.
Цивільне населення, особливо діти, піддаються найбільшому ризику поранення або смерті від касетних боєприпасів, що не розірвалися, у постконфліктний період; територія може лишатися забрудненою роками, що перешкоджає її використанню для ведення сільського господарства або інших видів діяльності.
Конвенція про касетні боєприпаси, яка набула чинності 1 серпня 2010 року й була ратифікована 111 державами, забороняє застосування, виробництво, накопичення і передачу касетних боєприпасів. Росія, Україна і США, серед інших, не є державами-учасницями Конвенції.
Міжнародне звичаєве гуманітарне право забороняє використання зброї невибіркової дії; здійснення невибіркових атак, що призводять до загибелі або поранення цивільних осіб, є воєнним злочином.
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну
Відразу після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Amnesty International засудила її дії і визнала актом агресії, що є злочином згідно з міжнародним правом. Amnesty International також задокументувала воєнні злочини та інші порушення міжнародного гуманітарного права, скоєні в ході війни Росії проти України, включно з позасудовими стратами цивільних осіб російськими військами, застосування тортур та інших видів жорстокого поводження, знущання над військовополоненими, навмисний вибух театру в Маріуполі, який використовувався як цивільний притулок, та інші воєнні злочини. Зокрема, ми задокументували незаконне використання касетних боєприпасів російськими військами у багатьох містах на сході України; деякі з цих атак становлять воєнні злочини. Ми закликаємо обидві сторони поважати закони війни та притягнути винних у їх порушенні до відповідальності в рамках справедливого судового розгляду.