Щороку люди в усьому світі збираються разом, щоб писати листи та підписувати петиції на захист прав людини в рамках Марафону написання листів – найбільшої правозахисної кампанії Amnesty International, присвяченої Дню прав людини (10 грудня). Кожного разу таких листів та підписів збирали мільйони, що допомагало домогтися змін для конкретних людей, чиї права були порушені.
2020 року ця кампанія, уперше за 19 років свого існування, проходила в умовах пандемії. У часи, коли люди перебувають у більшій ізоляції одне від одного і коли об’єднуватися заради спільних цілей стає важче, Марафон написання листів був важливим як ніколи. Незважаючи на те, що більшість подій Марафону тепер мали відбуватися онлайн, їхня сутність залишалася такою ж самою: підтримати дух всесвітньої солідарності та захистити права людини.
У результаті, під час Марафону 2020 в усьому світі було написано 4 496 875 листів, підписів, повідомлень у соцмережах тощо. Пройшло лише декілька місяців, проте вже є чудові новини про героїв та героїнь Марафону!
Алжир: 18 лютого журналіста Халеда Драрені, який висвітлював протести країні, помилували та звільнили після 11 місяців за ґратами. Це велика перемога, незважаючи на те, що помилування не означає зняття обвинувачень з Халеда. У майбутньому, справу Халеда має переглянути апеляційний суд.
М’янма: 17 квітня Паїнга Пхьо Міна та ще двох членів поетичної групи Покоління Павичів достроково випустили з в’язниці. Військова влада М’янми раніше ув’язнила їх за виконання сатиричної поезії.
Саудівська Аравія: Марафон також допоміг підтримати дух тих, хто лишаються за ґратами, та їхніх рідних. Син Насими Аль-Сади, ув’язненої за активну боротьбу за права жінок, був приголомшений кількістю повідомлень солідарності та підтримки, що надійшли його матері.
«Моїй мамі сподобаються всі листи, вони дуже багато для неї значитимуть. Вона буде приголомшена тими зусиллями, які були вкладені в них. Я був також здивований, що деякі листи адресовані особисто мені. Одна жінка написала: «А тобі я надсилаю любов матері», це було так приємно. Я спочатку думав зробити вибірку для мами, але дивлячись на всі мішки, я розумію, що вона захоче, щоб я зачитав їй їх усі. Дякую всім вам за вашу солідарність».
Очікується, що Насима вийде з в’язниці наприкінці червня.
А ось, як відгукуються про Марафон ті, хто його проводили в Україні, зокрема вчительки.
«Учні нашої школи активні й небайдужі. Вже не вперше приєдналися до спільноти тих, хто відстоює права людини. Радіємо, що, завдяки спільним зусиллям, є позитивні зрушення. Я горда, що є координатором такого потужного, потрібного, народного руху!» – Тетяна Москаленко, координаторка Марафону написання листів 2020 року (м. Золотоноша)
«Дякуємо за можливість долучатись до крутих проєктів,для нашої школи це було вперше,але не востаннє точно.Учнівство захопила можливість долучитися до світової спільноти правозахисників.У нас маленькая сільська школа,саме тому ,я хотіла долучити учнів,щоб вони повірили ,що кожна дія та активна громадська позиція може бути почута та змінити світ хоча б однієї людини на краще,не залежно від того чи ви політик чи учень у маленькому селі», – Надія Савіцька, координаторка Марафону написання листів 2020 року (с. Торгановичі, Львівська область)
Ми ще будемо чути багато новин про результати Марафону 2020 протягом найближчих місяців. І Amnesty International уже починає готуватися до старту Марафону 2021! Стежте за нашими оголошеннями.