Ліван: влада повинна негайно припинити застосування надмірної сили проти мирних демонстрантів

19 жовтня 2019 року  

Ліванські сили безпеки застосували надмірну силу, щоб розігнати переважно мирні протести у центрі Бейрута, у тому числі випустивши величезну кількість сльозогінного газу в натовп, переслідуючи учасників/-ць акцій по вулицях і провулках під дулом пістолета і б’ючи їх, повідомила сьогодні Amnesty International.

Ми закликаємо ліванську владу поважати право протестувальників на свободу мирних зібрань і розслідувати випадки надмірного застосування сльозогінного газу, а також побиття та переслідування під дулом пістолета, що мали відбулися минулої ночі. Обіцянки урядовців відповісти на скарги протестувальників – порожні та брехливі, коли силам безпеки дають свободу дій, щоб завадити ліванському народу висловити свій гнів переважно мирним способом

Лінн Маалуф, директорка Amnesty International із досліджень на Близькому Сході

Протестувальники почали збиратися в кількох містах по всьому Лівану ввечері 17 жовтня, після того, як Кабінет міністрів анонсував нові податкові заходи. Протягом усього дня 18 жовтня тисячі людей зібралися в центрі Бейрута, у Тріполі, Зук-Мікаелі, Сурі та інших районах, звинувачуючи політичне керівництво в корупції і закликаючи до соціальних й економічних реформ.

О 20:00 18 жовтня в центрі Бейрута, незабаром після виступу прем’єр-міністра Харірі, сили безпеки застосували надмірну силу для розгону переважної більшості мирних протестів, і до 23:30 вечора вони очистили площу від усіх протестувальників.

«Поодинокі випадки псування майна не виправдовують такого надмірного застосування сльозогінного газу переважно мирних протестувальників, і ніщо не може виправдати їхнє побиття. Намір полягав у тому, щоб перешкодити мітингувальникам зібратися – явно порушуючи право на мирні зібрання».

Співробітники Amnesty International були присутні при спостереженні за протестами в центрі Бейрута і спостерігали за масовими акціями в інших частинах країни. Організація опитала 21 свідка і адвоката з прав людини, а також переглянула відеозапис розгону.

Близько 20:00 у центрі Бейрута спецназ застосував надмірну кількість сльозогінного газу всередину переважно мирного натовпу, що збирався протягом дня.

Поодинокі випадки псування майна не виправдовують такого надмірного застосування сльозогінного газу переважно мирних протестувальників, і ніщо не може виправдати їхнє побиття. Намір полягав у тому, щоб перешкодити мітингувальникам зібратися – явно порушуючи право на мирні зібрання

K

Дослідники поговорили з шістьма протестувальниками, які сказали, що вони бачили, як представники спецпідрозділів поліції почали наступати на протестувальників, що призвело до бійки біля бар’єра безпеки. У відповідь поліцейські відкрили вогонь у повітря, а потім вистрілили в натовп сльозогінним газом. Співробітники Amnesty International спостерігали за тим, як сили безпеки продовжували вистрілювати значні кількості сльозогінного газу протягом наступних годин, що призвело до надзвичайно високої концетрації сльозогінного газу в районах у центрі Бейрута.

Одна з протестувальниць, Мар’ям Майдолін Лаххам, що відпочивала з друзями в наметі протестувальників близько 22:00, сказала Amnesty, що вони раптово побачили натовпи протестувальників, що бігли до них, і за якими слідували сили безпеки: «Коли вони дісталися до нас, вдарили нас камінням і випустили більше гранат зі сльозогінним газом у намети. Усі почали кричати, кашляти, намагалися бігти в різні сторони, але йти було нікуди… Люди почали непритомніти, я побачила чоловіка, що ніс 60-річну жінку, яка втратила свідомість від газу».

Співробітники лікарні оголосили, що щонайменше 64 пацієнти були госпіталізовані того вечора через вдихання сльозогінного газу.

Інший протестувальник розповів Amnesty: «Близько 22:00 сльозогінний газ затуманив весь район, ми більше не могли дихати, і люди почали непритомніти. Близько 10:30 вечора армійські машини рушили в Ріад-Ель-Солх, щоб евакуювати цей район. Деякі з нас відступили в Мар-Мхайель, а інші попрямували до будівлі Аннахар. Армійські сили пішли за нами і почали бити та заарештовувати всіх, хто попадалися їм під руку. Ми всі були мирними протестувальниками. Вони били людей по головах і тілах руками, гвинтівками й кийками».

Влада повинна також проявити свою повагу до мирних протестів шляхом негайного і ефективного розслідування всіх повідомлень про довільну і жорстоку силу, що застосовували проти демонстрантів, а також тверджень про жорстоке поводження з заарештованими

Лінн Маалуф

Співробітники служб безпеки переслідували мирних демонстрантів, які втекли з місця події в бічні вулиці, б’ючи їх кийками; деяких також заарештовуваои. Репортер Daily Star Тимур Ажарі засняв на відео, як військові офіцери б’ють і штовхають чоловіка, який безпорадно лежав на землі. Чоловік їхав на мотоциклі Кільцевою дорогою, коли його зупинили військові.

Інша протестувальниця сказала Amnesty International, що вона зібралася з учасникасниками подій близько 22:00, щоб відпочити в селі Сайфи після того, як протест розігнали сльозогінним газом. Вона розповіла Amnesty International:

«Коли ми сиділи там мирно, армійські війська напали на нас. Вони тероризували нас, направляючи свої гвинтівки нам в обличчя і просячи негайно покинути цей район. Я відчувала, що вони збираються стріляти в нас, і ми чули постріли бойовими патронами позаду, коли бігли. Вони жорстоко напали щонайменше на двох людей, один із них був поранений у голову і стікав кров’ю. Я зняла на відео те, що сталося, і один солдат побачив мене й погрожував завдати мені болю».

Сили внутрішньої безпеки заявили на своїй сторінці у Facebook, що вони заарештували щонайменше 70 людей за «акти вандалізму і грабежі в центрі Бейрута». У той час, як спостерігачі Amnesty International помітили кілька телефонних будок із розбитими вікнами і розбитими лічильниками паркування, вони також могли підтвердити, що протести були в основному мирними від початку і до кінця [або ж до втручання сил безпеки].

Із такою великою кількістю людей, що виходять на вуличні демонстрації по всій країні, і наступними протестами, які очікуються в найближчі дні, пріоритетом влади має бути зниження напруженості і забезпечення права всім, хто хоче мирно висловлювати свою думку, робити це безпечно і без страху репресій

Лінн Маалуф

Amnesty International поговорила з Гідою Франджі, адвокатесою з прав людини, яка підтвердила, що ряд затриманих піддавалися жорстокому поводженню і побиттю з боку сил безпеки в момент їх арешту і під час дороги до поліцейської дільниці.

Відповідно до Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, учасником якого є Ліван, влада зобов’язана поважати свободу зібрань. Міжнародні стандарти диктують, що сили безпеки можуть застосовувати силу тільки тоді, коли це дуже необхідно для досягнення законної мети, і повинні забезпечувати відповідність такої сили.

«Із такою великою кількістю людей, що виходять на вуличні демонстрації по всій країні, і наступними протестами, які очікуються в найближчі дні, пріоритетом влади має бути зниження напруженості і забезпечення права всім, хто хоче мирно висловлювати свою думку, робити це безпечно і без страху репресій», – сказала Лінн Маалуф.

«Влада повинна також проявити свою повагу до мирних протестів шляхом негайного і ефективного розслідування всіх повідомлень про довільну і жорстоку силу, що застосовували проти демонстрантів, а також тверджень про жорстоке поводження з заарештованими».