У відповідь на новину про те, що китайських учасницю руху #MeToo Софію Хуан Сюецінь і профспілкового активіста Ван Цзяньбін офіційно затримали за звинуваченням у «підбурюванні до підриву державної влади», активістка Amnesty International в Китаї Гвен Лі заявила:
«Ці необґрунтовані звинувачення на адресу активістки та активіста вчергове демонтрують нехтування китайського уряду правами людини. Єдиним так званим злочином обвинувачених було мирне відстоювання благополуччя інших.
Журналістка Хуан Сюецінь стала мішенню влади після того, як допомогала жінкам у Китаї повідомляти про випадки сексуальних домагань і стала ключовою фігурою в національному русі #MeToo. Окрім того, що її арешт проливає світло на жахливе поводження з постраждалими від сексуального насильства, він також є прикладом ворожості китайської влади по відношенню до журналістів та журналісток, які наважуються повідомляти правду.
Ван Цзяньбіну, який виступав на захист працівників із інвалідністю та професійними захворюваннями, також загрожує тривалий тюремний термін за тим же фіктивним звинуваченням у «підривній діяльності». Нікому не повинно загрожувати тюремне ув’язнення просто за захист прав трудящих.
Ні Хуан Сюецінь, ні Ван Цзяньбін не вчинили жодного міжнародно визнаного злочину. Їх мають негайно звільнити».
ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ
Софія Хуан Сюецінь і профспілковий активіст Ван Цзяньбін були заарештовані в китайському місті Гуанчжоу 19 вересня, за день до того, як Хуан планував виїхати з Китаю до Великобританії для отримання ступеня магістра в університеті Сассекса.
Їхні сім’ї підтвердили, що наразі вони офіційно затримані за звинуваченням у «підбурюванні до підриву державної влади».
Хуан Сюецінь – журналістка, яка брала участь у кількох кампаніях #MeToo з надання підтримки та допомоги постраждалим від сексуального насильства та домагань. Раніше її затримували в період із жовтня 2019 по січень 2020 року звинувативши в «розпалюванні сварок і провокуванні заворушень» після того, як вона писала про масові протести в Гонконзі.
Профспілковий активіст Ван Цзяньбін надавав юридичну підтримку людям із інвалідністю та працівникам/цям із професійними захворюваннями. Він також є видатним прихильником руху #MeToo в Китаї.
З моменту їх арешту обом заборонили вибирати адвоката або зустрічатися з рідними. Тим часом кілька їхніх друзів/подруг викликала поліція, їхні будинки обшукали, а пристрої конфіскували.
Після масових репресій щодо адвокатів/ок та активістів/ок 2015 року китайська влада систематично використовувала звинувачення в національній безпеці з вкрай розпливчастими положеннями, такими як «підрив державної влади» і «підбурювання до підриву державної влади», для переслідування юристів/ок, учених, журналістів/ок, активістів/ок та працівників/ць НУО.