13 грудня 2019
Іракська влада повинна виконати свої обов’язки і вжити негайних та ефективних заходів для припинення смертоносної кампанії переслідування, залякування, викрадень і навмисних вбивств активістів/-ок і протестувальників/-ць у Багдаді та інших містах, – заявила сьогодні Amnesty International.
Організація зібрала свідчення дев’яти активістів/-ок, які протестують, а також рідних зниклих без вісти активістів/-ок із Багдада, Кербелі та Діванії. Вони заявили, що те, що відбувається у країні, є «кампанією терору» і що «небезпека чатує всюди» після того, як ряд протестувальників/-ць та активістів/-ок стали жертвами вбивств, викрадень і насильницьких зникнень протягом останніх двох тижнів, в основному по дорозі додому з протестів. Іншим протестувальникам/-цям вдалося втекти після того, як їх спробували розстріляти.
«Повна бездіяльність влади протягом останніх тижнів проклала шлях до цього моторошного нового етапу в тому, що явно є повномасштабною спробою придушити протести в Іраку шляхом навіювання страху серед населення. Бездіяльність уряду свідчить, щонайменше, про мовчазну згоду, а в деяких випадках і про співучасть у насильницьких зникненнях, катуваннях та незаконних вбивствах людей, які виходять на вулиці, щоб заявити про свої права людини», – заявила Лін Маалуф, директорка з досліджень Середнього Сходу Amnesty International.
«Той факт, що уряд пішов у відставку, не означає, що він може відмовитися від своїх обов’язків. Він залишається головним органом, відповідальним за захист усіх жителів/-ьок країни, включно з протестувальниками/-цями, яким повинно бути дозволено збиратися мирно без страху подальших наслідків, не кажучи вже про страх бути викраденими або навіть застреленими».
Цілеспрямовані вбивства та замахи
Активіст(к)и та протестувальники/-ці повідомили про серію замахів на них, особливо на тих, хто поверталися додому з протестних районів минулого тижня. За словами протестувальників/-ць, безладні напади на активістів/-ок породили атмосферу терору. Один із них пояснив: «Ми всі намагаємося зрозуміти цю закономірність. Але коли на звичайного протестувальника і відомого активіста нападають однаковим чином, існує тільки одна закономірність: залякати всіх, перетворити всіх на мішень»
8 грудня стало відомо, що активіста Фахем Аль-Тая застрелили в південному місті Кербела, а тіло іншого активіста, Алі Наджма Аль-Ламі, виявили в Багдаді рано вранці 11 грудня з вогнепальними пораненнями в голову. За словами активістів і свідків, з якими розмовляла Amnesty International, Алі, родом з провінції Васіт, прямував додому до своїх рідних після протестів на площі Тахрір.
Інший очевидець розповів організації, що раніше цього тижня люди в масках та на автомобілі розстріляли трьох протестувальників по дорозі додому у Східний Багдад з площі Тахрір. Двоє з них були поранені.
Інший протестувальник із Багдаду сказав: «Вони стріляли в нас, стріляли в нас, і тепер вони чекають нас у провулках і біля наших будинків… Перш ніж ці розстріли почалися, у нас був тиждень того, що ми називали «ночами ножів». Чоловіки і хлопці у звичайному одязі з’являлися як протестувальники й починали бійку. Я бачив, як один із них домагався до учасниці протесту, і коли хлопці поблизу втрутилися, щоб зупинити його, він боровся з ними. Раптово інші стали бити протестувальників, у цьому хаосі троє протестувальників були зарізані, і ніхто не знає, хто це зробив».
Учасник протестів із Аль-Діванії розповів, як він і інший протестувальник втекли після того, як озброєні люди зробили шість або сім пострілів у їхню машину, зупинивши їх і попросивши вийти з автівки. Він заявив, що поінформував місцеву владу, вказавши на камери відеоспостереження на місці інцидентів, але йому повідомили, що камери не працюють. Пізніше офіційні особи підтвердили свідкам, що ті, хто стріляли, були співробітниками місцевої поліції.
Викрадення та зникнення людей
У результаті серії зникнень і викрадень 28-річний екоактивіст і протестувальник Салман Хайралла Салман і ще один протестувальник були насильно викрадені в багдадському районі Аль-Кадмія, куди вони вирушили, щоб купити намети для протестів на площі Тахрір. За словами родичів Салмана, ці двоє чоловіків не відповідали на свої телефони після полудня, і до 15:00 їх телефони, здавалося, були вимкнені. Із того часу вони нічого не чули про цих двох чоловіків, незважаючи на запити до місцевої влади. Вони сказали: «Салман отримав кілька непрямих погроз, що за ним стежать, близько двох тижнів тому… але він відхилив їх». Рідні повідомили Amnesty International, що двох чоловіків, імовірно, тримають у Багдадському слідчому ізоляторі аеропорту Аль-Мутана для допиту.
Інша протестувальниця з Кербели розповіла Amnesty International, що 8 грудня чоловіки в масках на мотоциклі спробували силою посадити її в чорний повнопривідний автомобіль, коли вона покидала протести біля міської кільцевої розв’язки Тарб. Вона пояснила, що раніше на цьому тижні водійка розпитували про її діяльність зі збору пожертвувань й забезпечення медичної допомоги для протестів у місті.
«Ви не можете собі уявити, який страх ми всі зараз відчуваємо. Але тікати марно. Очевидно, вони знають, де живуть активіст(к)и. Вони знають, де знаходяться наші сім’ї», – сказав один із протестувальників із Багдада в інтерв’ю Amnesty International.
«Вони [бойовики] всюди, але ми їх не бачимо. Є вулиці [в Багдаді], які протестувальники уникають повністю, тому що люди зникають у їніх провулках. Є люди, які тижнями не залишають площу Тахрір, тому що не хочуть ризикувати дорогою додому», – додав інший протестувальник із Багдаду.
Ряд демонстрантів/-ок, що постраждали від насильницьких зникнень 6 грудня в районі Аль-Сінек (Багдад) після приїзду з Кербели, були звільнені 11 грудня. Кадри звільнених демонстрантів/-ок, що прибувають до Кербели, зафіксували їх із синцями й нездатними ходити без підтримки. Один зі свідків описав одного зі звільнених протестувальників так: «його обличчя було синім. Його явно били».
Протестувальники скаржилися на мовчання влади з приводу викрадень і замахів на життя, при цьому один із них додав: «Це неймовірно, що всі кадри з камер відеоспостереження не призвели навіть до одного арешту. Уряд пішов у відставку і, схоже, забув, що він як і раніше зобов’язаний захищати людей».
«Міжнародна спільнота повинна терміново виступити і врегулювати тривожну ситуацію в Іраку, оскільки існує ризик того, що вона ще більше загостриться. Іракський народ занадто довго й занадто багато страждав від циклів насильства. Цьому потрібно покласти край», – зазначила Лінн Маалуф.
Amnesty International постійно закликає іракську владу покласти край безперервній кампанії залякування протестувальників/-ць по всій країні з моменту початку протестів у жовтні. Організація задокументувала застосування силами безпеки смертоносної сили, включно з бойовими патрони проти мирних демонстрантів/-ок, використанням балонів зі сльозогінним газом військового зразка, що призвело до жахливих смертельних травм, а також викраденнями й насильницькими зникненнями з моменту початку протестів 1 жовтня.