11 жовтня 2019
• Антиурядові протестувальники стали мішенями для снайперів та живого вогню
• Представники влади переслідують та залякують мирних активістів і журналістів
• Кількість загиблих перейшла за позначку 150 осіб на момент початку другого тижня протестів
Загострення у використанні іракськими силами безпеки надмірної сили та смертельно небезпечної зброї проти антиурядових протестувальників має бути розслідуване належним чином. Про це заявила Amnesty International після розмови з вісьмома активістами, які стали свідками загибелі протестувальників від снайперського вогню.
Amnesty International поговорила з вісьмома активістами, протестувальниками та журналістами з Багдаду, Наджафа, Діванії, кожен із яких описав силовиків, які використовували надмірну силу, включно з боєприпасами, для розгону протестів. Організація пізніше підтвердила та відслідкувала за допомогою геолокації аудіовізуальні матеріали, що відображають звуки пострілів, які узгоджуються зі звуками снайперського вогню, конкретні деталі цих атак також підтверджують свідчення очевидців із Багдаду.Тим часом організація зібрала нові свідчення, що описують зловісну кампанію іракських владних переслідувань, залякувань та арештів мирних активістів, журналістів та протестувальників.
«У жодному разі не можна допустити, щоб безкарним лишилося зухвале використання представниками іракської влади надмірної сили та летальної зброї проти протестувальників у Багдаді та всіх інших містах. Іракці заплатили занадто високу ціну за можливість реалізувати своє право на свободу мирних зібрань», – сказала Лін Маалуф, директорка з досліджень Середнього Сходу Amnesty International.
«Представники влади мають негайно та без жодних зволікань виконати свою обіцянку розпочати розслідування. Ця обіцянка вже втрачає свою вагу, оскільки протестувальників і надалі переслідують та залякують, щоб вони мовчали, на додаток до того, що на них полюють і їх вбивають на вулицях. Влада має взяти на себе зобов’язання знайти відповідальних за ці злочини».
Стріляти на ураження
Один із протестувальників із Багдаду описав, як підозрюваний снайпер поцілив у протестувальника, а потім поцілив у тих, хто намагалися йому допомогти.
«Там була людина, уражена снайпером. П’ятеро людей підбігли до неї, щоб допомогти, і їх застрелили один за одним. Тіла лежали вздовж усієї вулиці. Їх усіх в голову або в груди», – повідомив протестувальник.
Записи, перевірені Amnesty International, відповідали місцерозташуванню та опису інциденту свідком. Однак Amnesty International не вдалося встановити особи снайперів і їхню приналежність до якоїсь організації.
6 жовтня іракська влада звинуватила у вбивстві протестувалників «анонімних снайперів», але свідки стверджують, що снайперський вогонь ішов з-за спин силовиків. І в жодному з випадків снайперського вогню ані сили безпеки не намагалися захистити протестувальників, ані поліція не виживала заходів, щоб втрутитися й затримати відповідальних за ведення вогню по демонстрантах. Це обов’язок уряду захистити тих, хто здійснювали своє право на мирні зібрання.
Один із демонстрантів сказав Amnesty International: «Як уряд може стверджувати, що вони не знають, хто такі ті снайпери? І якщо представники силових структур не знали, хто вони, то чому вони не попередили протестувальників? Вони натомість упевнилися, що ніхто не допоможе пораненим».
В одному з районів Багдаду протестувальники повідомили Amnesty International, що силовики перешкоджали пораненим досягти найближчих шпиталів, і заарештували тих, кому це вдалося в ніч середи 3 жовтня.
Свідки зі столиці також описали те, що, як вони думають, було вогнем снайперів по демонстрантах між 3 жовтням та неділею 6 жовтня. Окрім того, вони повідомили про озброєних чоловіків, які стріляли по демонстрантах та направляли на них автомобілі з явними спробами переїхати їх колесами авто.
Свідки з Багдаду також описали силовиків, які оточували протестувальників у міському районі Зафаранія та відкривали постійний живий вогонь по них.
Кампанія з залякування
Журналісти та активісти, що розмовляли з Amnesty International, також повідомили, що вони отримували телефонні дзвінки з погрозами та непрямі попередження від представників силових органів із наказами тримати язик за зубами, і про те, що їхні імена внесуть до списку спецслужб за «підтримку» протестувальників. Журналістів звинуватили у висвітленні неправдивої інформації відносно надмірного використання сили представниками органів підтримки порядку.
Один із протестувальників із Багдаду заявив: «Будь-хто, хто використовує свій телефон, щоб зробити дзвінок, зробити або поширити фото насильства під час протестів, – у небезпеці».
Свідки в Багдаді, Діванії та Наджефа кажуть, що силовики проводять сотні безпідставних арештів демонстрантів, часто заганяючи їх у бокові вулички на фоні людського натовпу, які тікають від сльозоточивого газу та використання боєприпасів.
Тим часом доступ до Інтернету та соціальних мереж заблокували у вівторок ввечері, після тимчасової появи в ніч на неділю. Доступ до інтернету розблокували на короткий проміжок часу в середу, але з тих пір він залишається обмеженим, тим часом як доступ до соцмереж і досі заблокований.
Активісти розповіли Amnesty International, що вони закликають змінити уряд, оскільки вони більше не вірять жодним обіцянкам теперішніх представників уряду, яких вони звинуватили в ігноруванні протестів роками.
Ми протестуємо з 2008 року і нічого не змінилося. Зараз ми не хочемо, щоб політичні партії презентували або вели нас у цих протестах, тому що без них ми сильні та маємо довіру. Ми були з урядом проти Даеша (збройне формування, яке називає себе Ісламською Державою) і коли вони звільняли території, ми також підтримали уряд. Ми чекали, але які відмовки зараз? Вони обіцяють цифри, роботи, зміни, але ми отримуємо те саме: корупцію та кумівство» – розповів Amnesty International протестувальник із Багдаду.
6 і 9 жовтня, у відповідь на протести, Іракський уряд дав чисельні обіцянки, що включають: будівництво житла, соціальні страхові виплати для сімей, які цього потребують, субсидії для безробітних громадян, економічну підтримку, щоб перемогти бідність та компенсації сім’ям тих, хто загинув під час демонстрацій.
«Ці обіцянки просто не будуть виконані, якщо іракців продовжуватимуть примушувати мовчати; арештовуватимуть або вбиватимуть на вулицях і надалі. Представники влади Іраку мають поважати права людини на самовираження та зібрання без страху наслідків. Уряд має негайно та без будь-яких умов звільнити всіх, кого затримали виключно за мирну реалізацію прав на протест та свободу вираження. Влада також має притягнути до відповідальності представників силових органів за залякування й застосовування надмірної сили, включно з притягненням до відповідальності винних у незаконному вбивстві та нанесенні тяжких тілесних ушкоджень» – сказала Лінн Маалуф.