Зміна клімату на першому місці серед важливих проблем сучасності: опитування покоління Z

10 грудня 2019

• Зміна клімату найчастіше згадується серед найважливіших проблем, із якими стикнувся світ, в опитуванні понад 10 000 молодих людей

• Молодь живе у «неспроможній системі», попереджає Amnesty International

• Лідер_ки «зрадять покоління», якщо вони не почнуть діяти зараз

Це заклик до пробудження світових лідер_ок. Вони мусять вжити значно більш рішучих заходів для боротьби з надзвичайною кліматичною ситуацією інакше вони ризикують продовжити зраджувати молоде покоління

Кумі Найду

Зміна клімату – одна з найважливіших проблем, з якими зіткнувся світ, – про це свідчить нове велике опитування молоді, яке сьогодні опублікувала Amnesty International, із нагоди Дня прав людини.

З огляду на результати, що були оприлюднені поки уряди зустрічалися в Іспанії на Конференції ООН з питань зміни клімату, організація попереджає, що поразка світових лідерів та лідерок у вирішенні кліматичної зумовила те, що їхні дії не відповідають очікуванням молоді.

«Цього року, коли молодь у величезній кількості мобілізувалася заради клімату, не дивно, що багато опитаних вважають це однією з найважливіших проблем, з якими зіткнувся світ», – сказав Кумі Найду, генеральний секретар Amnesty International.

«Для молоді кліматична криза – це один із вирішальних викликів їхнього часу. Це заклик до пробудження світових лідер_ок. Вони мусять вжити значно більш рішучих заходів для боротьби з надзвичайною кліматичною ситуацією інакше вони ризикують продовжити зраджувати молоде покоління».


Ipsos MORI від імені Amnesty International опитала понад 10 000 людей у ​​віці 18-25 років – також відомих як «Покоління Z» – у 22-х країнах у рамках опитування «Майбутнє людства».

Їх запитували про погляди на теперішній стан прав людини у їхній країні та світі, які проблеми вони вважають найважливішими та кого вважають відповідальними за боротьбу з порушеннями прав людини.

Дані по Україні:

• 71% опитаної української молоді вважають, що захист прав людини є основоположним для майбутнього країни;

• 64% опитаних підтримують тих, хто боряться за права людини по всьому світу

• 60% відповіли, що вважають корупцію найважливішою проблемою для країни


Респондент_кам було запропоновано обрати до п’яти проблем зі списку 23-х ключових проблем, із якими зіткнувся світ. Загалом, 41% опитаних сказали, що зміна клімату є однією з найважливіших проблем, з якими зіткнувся світ, зробивши її найбільш згадуваною на світовому рівні, тоді як за нею йдуть 36%, що обрали забруднення, і 31% тих, які обрали тероризм.

Відзначаючи День прав людини, ми повинні визнати, що кліматична криза може стати головною проблемою для молодих поколінь

Кумі Найду

Глобальне потепління також згадувалося як одна з найважливіших екологічних проблем, із якими зіткнувся світ (57%), із-поміж 10-ти екологічних питань, як-от забруднення океану, забруднення повітря та вирубка лісів.

«Відзначаючи День прав людини, ми повинні визнати, що кліматична криза може стати головною проблемою для молодих поколінь. Право на здорове навколишнє середовище, включно з безпечним кліматом, є важливим для реалізації багатьох інших прав. Це право, яке сучасна молодь змушена виборювати самотужки», – висловився Кумі Найду.

Покоління Z «живе в неспроможній системі»

Кліматична криза, забруднення, корупція та низький рівень життя є всім тим, що відкриває очі на тривожну правду про те, як люди при владі використовували її задля егоїстичної і часто короткочасної вигоди

Кумі Найду

Утім, результати дослідження виходять далеко за межі кліматичної кризи, відображаючи повсякденну боротьбу та проблеми, з якими стикається покоління Z у своїх країнах.

На національному рівні корупцію найчастіше називають однією з найважливіших проблем (36%), за нею йдуть економічна нестабільність (26%), забруднення (26%), нерівність доходів (25%), зміна клімату (22%) та насильство над жінками (21%).

«Це покоління живе у світі зростання нерівності, економічної нестабільності та жорсткої економії, де величезну кількість людей лишили позаду», – сказав Кумі Найду.

«Зважаючи на зіткнення з усім цим, повідомлення молоді зрозуміле. Ми живемо всередині неспроможної системи. Кліматична криза, забруднення, корупція та низький рівень життя є всім тим, що відкриває очі на тривожну правду про те, як люди при владі використовували її задля егоїстичної і часто короткочасної вигоди».

Результати опитування приходять у часи широкомасштабних протестів по всьому світу, від Алжиру до Чилі, Гонконгу, Ірану, Лівану та Судану. Багато які з цих рухів великою мірою проходять під егідою молоді та студент_ок, які виступили проти корупції, нерівності та зловживання владою, і за що стикалися з жорстокими репресіями.

«Amnesty International вважає, що молодь хоче бачити системні зміни. Вони хочуть, щоб рахувалися з надзвичайним станом клімату, зі зловживанням владою. Вони хочуть бачити розквіт зовсім іншого майбутнього замість руїн, до яких ми прямуємо», – пояснив Кумі Найду.

Заклик до системних зміни, побудованих на правах людини

Поряд зі змінами клімату, явна більшість молодих людей цінує права людини загалом і хоче бачити, як їхні уряди беруть на себе більшість відповідальності за їхній захист, згідно з результатами опитування «Майбутнє людства».

Більшість респондентів/-ок опитування погоджуються, що:

• захист прав людини є основоположним для майбутнього опитуваних країн (73% згодних проти 11% незгодних. Дані по Україні: 71% згодних);

• уряди повинні ставитися до добробуту своїх громадян/-ок серйозніше ніж до економічного зростання (63% згодні проти 13% незгодних); і

• права людини повинні бути захищеними, навіть якщо це негативно впливає на економіку (60% згодних проти 15% незгодних).

Отримані результати також виявили однозначну віру серед багатьох молодих людей у ​​всіх опитуваних країнах, що уряди повинні брати на себе найбільшу відповідальність за гарантію дотримання прав людини, причому 73% серед усіх опитаних обирають на цю роль перш за все уряд, а не фізичних осіб (15%), бізнеси (6%) та благодійні організації (4%).

У поєднанні з результатами, які показують, що більшість молодих людей вважає голосування на виборах ефективним методом ініціювання змін щодо прав людини на додачу до забастовки або участі в протесті, результати були не такою і поганою новиною для лідерів та лідерок, які «готові слухати».

«Якщо світові лідер_ки готові уважно слухати, вони помітять, що покоління Z не просить дрібних змін. Молодь шукає кардинальних змін у тому, як працює світ. Якщо лідер_ки не сприймуть це серйозно, вони ризикують зрадити це покоління», – мовив Кумі Найдо.

«Якщо події 2019 року чомусь нас вчать, так це тому, що молодь заслуговує на місце за столом, коли йдеться про рішення щодо неї. Якщо голоси тих, хто перебуває на передовій, не будуть частиною дискусії про те, як ми справляємося з викликами, що стоять перед людством, то кризи, які ми спостерігаємо у світі, лише посиляться».

«Перш за все, уряди мусять розпочати нове десятиліття з істотних заходів щодо подолання надзвичайної кліматичної ситуації, зменшення нерівності та проведення справжніх реформ задля припинення зловживання владою. Нам потрібні ґрунтовні зміни економічної та політичної систем, через які ми опинилися на межі. І ці зміни повинні бути орієнтовані на права людини».