11 лютого 2020
Четверта річниця арешту кримськотатарського правозахисника Еміра – Усеїна Куку, відзначється міжнародною акцією солідарності.
Емір-Усеїн Куку – один із найвідоміших правозахисників серед кримських татар. Його тривалий час переслідували півробітники ФСБ та затримали 11 лютого 2016 року. 12 листопада Військовий суд Південного округу РФ визнав його та ще п’ятьох його співобвинувачених винними за сфабрикованими звинуваченнями. Після тривалого несправедливого судового розгляду їх засудили до тюремного ув’язнення терміном від семи до 19 років. Емір-Усейн Куку і його співобвинувачені є в’язнями совісті і повинні бути звільнені негайно та беззастережно.
“Кримськотатарський правозахисник Емір-Усеїн Куку вже 4 роки перебуває за гратами через свою громадську діяльність. Сьогодні ми розпочинаємо міжнародну акцію, аби вимагати його негайного звільнення та привернути увагу світової громадськості до тих жорстоких порушень прав людини, що відбуваються в Криму після анексії півострова Росією.
Сотні кримських татар зараз перебувають під прицілом окупаційної влади через свою громадянську позицію та правозахисну діяльність.
Натомість, увага до ситуації в Криму і до судових процесів над кримськими татарами зникає. Світові і українські ЗМІ дедалі менше пишуть про Крим. Саме тому, так важливо зараз привертати увагу всього світу до порушень прав людини на півострові”, зазначила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна.
Ми закликаємо всіх, кому не байдуже життя людей на анексованому півострові, долучитись до акції з вимогою звільнити Еміра-Усеїна Куку, засудженого до 12 років ув’язнення, та нагадати де-факто владі, що ми не перестаємо слідкувати за тим, що відбувається
зазначила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна
Щоб долучитись до акції, користувачі та користувачки Facebook можуть зробити своє фото з візуальним ефектом “маска” та поділитись ним з хештегом #FreeKuku, або ж написати лист прокурору РФ за зразком.
Наразі Емір-Усеїн Куку перебуває в СІЗО м. Новочеркаськ в спецблоці, більше місяця він перебуває в ізоляції.
Звинувачення щодо Еміра-Усеїна Куку та інших підсудних у його справі ґрунтуються на секретних і, ймовірно, сфальсифікованих записах розмов, свідченнях «анонімних свідків», а також свідченнях співробітників російських правоохоронних органів, які вони згодом визнали помилковими. Після закінчення слідства у грудні 2017 року Еміра-Усеїна Куку та інших співвідповідачів у справі перевезли з окупованого Росією Криму в Ростов-на-Дону (південний захід Росії), що є порушенням положень міжнародного гуманітарного права. Із того часу їхня справа розглядалась у військовому суді, що є порушенням права на справедливий судовий розгляд.
Разом із Еміром-Усеїном Куку засудили:
• Мусліма Алієва – до 19 років колонії суворого режиму.
• Енвера Бекірова – до 18 років колонії суворого режиму
• Вадима Сірука, так само як і Еміра-Усеїна – до 12 років колонії суворого режиму.
• Рефата Алімова – до 8 років колонії.
• Арсена Джеппарова – до 7 років колонії.