- AstraZeneca, BioNTech, Johnson & Johnson, Moderna, Novavax та Pfizer відмовилися брати участь в ініціативах коштом збільшення глобальних поставок вакцин.
- Повністю вакциновані менш як 1% людей у країнах із низьким рівнем доходу проти 55% у багатих країнах.
- BioNTech, Moderna та Pfizer планують заробити 130 мільярдів доларів до кінця 2022 року.
- Напередодні глобального саміту президента США Байдена у зв’язку з COVID-19 Amnesty International переглядає виклики та закликає до кінця 2022 року поставити 2 мільярди вакцин у країни з низьким та нижче середнього рівнями доходів.
Amnesty International заявила, що шість компаній-виробниць вакцини від Covid-19 розпалюють безпрецедентну кризу для прав людини, вирішивши не відмовлятися від прав інтелектуальної власності й не ділитися технологіями вакцини. До того ж, більшість з фармкомпаній не приділяють пріоритетної уваги поставкам вакцини в бідні країни.
У новій доповіді «Подвійна доза нерівності: фармацевтичні компанії й криза вакцин від Covid-19» Amnesty International проаналізувала шість компаній, в руках яких знаходяться долі мільярдів людей: AstraZeneca plc, BioNTech SE, Johnson & Johnson, Moderna, Inc., Novavax, Inc. і Pfizer, Inc. Аналіз, на жаль, демонструє невтішну картину з постачанням вакцин і підтверджує те, що жодна з компаній не дотримується прав людини.
«Вакцинація – наш єдиний вихід із кризи. Коли мав би настати час вітати ці компанії, які розробили вакцини, як героїв. Замість цього, на їхній сором і на наш колективний жаль, ми констатуємо цілеспрямоване блокування фармкомпаніями передачі технологій з розробки вакцини, і привілейованість багатих держав, що призвело до абсолютно передбачуваної й вкрай руйнівної нестачі вакцин для багатьох інших людей», – сказала Аньєс Калламар, генеральна секретарка Amnesty International.
«Це наражає частину країн Латинської Америки, Африки та Азії на нову кризу, ставить під загрозу ослаблені системи охорони здоров’я цих країн і щотижня забирає десятки тисяч життів, чого можна було уникнути. У багатьох країнах з низькими доходами вакцину не отримали навіть медичні працівники й люди з групи ризику».
«На тлі цієї кричущої нерівності BioNTech, Moderna і Pfizer мають намір до кінця 2022 року заробити 130 мільярдів доларів США. Прибуток ніколи не повинен мати більшу вагу за життя людини».
Недотримання обов’язків в галузі прав людини
З 5,76 мільярда доз, введених в усьому світі, країни з низьким рівнем доходу отримали нікчемні 0,3%, тоді як 79% отримали країни з високим і вище середнього рівнем доходів. Попри заклики розставити пріоритети й співпрацювати з COVAX Facility, міжнародним інструментом, спрямованим на забезпечення справедливого глобального розподілу вакцин, деякі компаній продовжували накопичувати запаси вакцини для держав, які, як відомо, мають ці вакцини в наявності.
Щоб оцінити реакцію фармацевтичних компаній на кризу, Amnesty International проаналізувала політику кожної з них в галузі прав людини, структуру ціноутворення на вакцини, їхні записи про інтелектуальну власність, обміну знаннями і технологіями, справедливого розподілу доступних доз вакцин та прозорість. Було виявлено, що шість розробників вакцини різною мірою не виконали свої зобов’язання в галузі прав людини.
Всі компанії, що підлягали оцінці, досі відмовлялися брати участь у координованих на міжнародному рівні ініціативах, спрямовані на збільшення глобальних поставок шляхом обміну знаннями й технологіями. Вони також виступили проти пропозицій про тимчасове зняття прав на інтелектуальну власність, таких як відмова від Правил інтелектуальної власності Світової організації торгівлі (ТРІПС), запропонований Індією і Південною Африкою.
Серед інших висновків доповіді:
- Pfizer і BioNTech на цю мить поставили в одну Швецію в дев’ять разів більше вакцин, ніж в усі країни з низьким рівнем доходу разом – поки менш як 1% їхнього виробництва. Високі ціни означають, що до кінця 2022 року компанії повинні заробити понад 86 мільярдів доларів.
- Moderna ще не доставила жодної дози вакцини в країну з низьким рівнем доходу і поставила лише 12% своїх вакцин країнам з рівнем доходу нижче середнього, натомість не буде поставляти переважну більшість своїх замовлень на COVAX до 2022 року. Зависокі ціни означають, що до кінця 2022 року прибуток компанії складе понад 47 мільярдів доларів.
- Johnson & Johnson розробила єдину у світі одноразову вакцину, яка продається за собівартістю, однак вона не виконає більшу частину своїх зобов’язань перед COVAX і Африканським союзом до 2022 року. Вони також відмовилися надати ліцензію канадському виробнику виробити ще мільйони доз.
- Компанія Astrazeneca поставила більшість вакцин в країни з низьким рівнем доходів, продає їх за собівартістю і видала кілька добровільних ліцензій іншим виробникам. Однак компанія відмовилася відкрито ділитися своїми знаннями й технологіями з ініціативами ВООЗ і виступила проти відмови від ТРІПС.
- Novavax ще не затверджений для використання, але нині планує направляти майже дві третини своєї продукції на поставки COVAX. Однак, як і інші, організація відмовилася ділитися своїми технологіями й виступила проти відмови від ТРІПС.
Попри те, що більшість компаній отримують мільярди доларів державного фінансування та попередні замовлення, розробники вакцин монополізували інтелектуальну власність, блокували передачу технологій та агресивно лобіювали проти заходів, які б розширили глобальне виробництво цих вакцин. Їхня бездіяльність завдала шкоди правам людини, яку зазнали мільярди людей, які досі не мають доступу до рятівної вакцини від Covid-19.
100-денний відлік
«Сьогодні виповнюється 100 днів до кінця року. Ми закликаємо держави і фармацевтичні компанії кардинально змінити підхід і зробити все необхідне для постачання 2 мільярдів вакцин країнам з низьким і середнім рівнями доходів. Від сьогодні ніхто не повинен провести ще один рік у стражданнях і страху», — сказала Аньєс Калламар.
Одночасно з публікацією сьогоднішньої доповіді Amnesty International за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я та Верховного комісара з прав людини запускає глобальну кампанію по залученню до відповідальності держав і великих фармацевтичних компаній. Ініціатива «100-денний відлік: 2 мільярди вакцин від Covid-19!» вимагає, щоб мета Всесвітньої організації охорони здоров’я з вакцинації 40% населення країн з низьким доходом і доходом нижче середнього до кінця року була досягнута. Ми закликаємо держави терміново перерозподілити сотні мільйонів надлишкових доз, які нині не застосовуються, а розробникам вакцин забезпечити, щоб принаймні 50% вироблених доз надходило в ці країни. Якщо держави і фармацевтичні компанії продовжать свій нинішній шлях, кінця пандемії COVID-19 не буде видно.
«Консолідувавши мільярди доларів платників податків і досвід дослідницьких інститутів, фармацевтичні компанії зіграли ключову роль в розробці життєво важливих вакцин. Але тепер вони повинні вжити негайних заходів, щоб дати можливість зробити щеплення ще мільярдам людей. Щоб домогтися справедливої й швидкої вакцинації населення, розробники вакцин повинні приділяти пріоритетну увагу постачанням в країни, які найбільше потребують вакцин, відмовитися від прав на інтелектуальну власність, ділитися своїми знаннями і технологіями та навчати кваліфікованих виробників нарощування виробництво вакцин від Covid-19», — сказала Аньєс Калламар.
Оскільки президент Байден збирається оголосити про нові зобов’язання з боротьби з пандемією коронавірусу, зокрема повну вакцинацію 70 відсотків населення світу до вересня наступного року, на саміті сьогодні (22 вересня), Аньєс Калламар заявила:
«Вакцини від Covid-19 повинні бути легкодоступними для всіх. Зробити це реальністю — справа урядів і фармацевтичних компаній. Нам потрібні такі лідери, як президент Байден, щоб забезпечити світ мільярдами доз і доставити їх до найбільш нужденних, інакше це буде просто ще один порожній жест, і люди будуть гинути».
Amnesty International також закликає держави забезпечити, щоб медичні послуги та ліки були доступними, прийнятними й хорошої якості для всіх. Уряди повинні прийняти закони і політики, щоб гарантувати роботу фармацевтичних компаній відповідно до стандартів прав людини.
Amnesty International звернулася до кожної компанії перед публікацією доповіді. Відповіли п’ять компаній – AstraZeneca, Moderna, Pfizer, BioNTech і Johnson & Johnson. Компанії визнають важливість справедливого і рівноправного розподілу, особливо в країнах з низьким рівнем доходів, але всі компанії не змогли задовольнити ці сподівання і виконати свої зобов’язання в галузі прав людини.
Довідка
Доповідь Amnesty International детально не оцінювала російські та китайські компанії, які виробляють мільярдні дози, оскільки ці компанії розкривають значно менше корпоративної інформації. Ця відсутність прозорості унеможливлює проведення повної оцінки. Однак, як і всі компанії, вони також несуть відповідальність за права людини. Вони також не розподілили свої вакцини справедливо, зарезервувавши більшість доз для внутрішнього споживання, і не змогли приєднатися до баз обміну знаннями та технологіями.
Дані про розповсюдження вакцин, прогнозоване виробництво та прогнози доходів для кожної компанії були отримані з Airfinity, компанії з аналізу даних. Дані про показники вакцинації в різних країнах взяті з «Our World In Data».
Використовуючи дані з цих джерел, Amnesty підрахувала, що ще 1,2 мільярда людей у країнах з низьким та нижчим середнім рівнем доходу повинні бути вакциновані до кінця року, щоб досягти мети ВООЗ щодо вакцинації 40% населення цих країн. Для цього буде потрібно понад 2 мільярди вакцин. Якби лише 50% прогнозованого світового виробництва вакцин до кінця року було б розподілено між країнами з низьким та нижчим середнім рівнем доходу, це забезпечило б 2,6 млрд вакцин.