• Amnesty International запускає міжнародну кампанію, яка закликає до загального доступу до вакцин від COVID-19
• Багаті країни скупили більше половини світових запасів вакцин, при цьому їхнє населення складає лише 16% від кількості людей на планеті
• Фармацевтичні компанії відмовляються ділитися знаннями й технологіями
Дії фармацевтичних компаній і багатих країн означають, що мільярди людей, схильних до ризику зараження COVID-19, навряд чи отримають дозу життєво важливих вакцин цього року, – заявила Amnesty International із нагоди запуску нової глобальної кампанії, що закликає до загального доступу до вакцин.
Кампанія «Укол справедливості: всесвітній доступ до вакцин COVID-19» закликає фармацевтичні компанії поділитися своїми знаннями й технологіями, щоб максимально збільшити кількість доз вакцин, доступних по всьому світу. Вона також закликає держави припинити займатися «вакцинним націоналізмом» і працювати спільно, щоб люди, які найбільш схильні до зараження COVID-19 по всіх країнах, могли негайно отримати доступ до життєво важливих вакцин.
«Хто, коли і за якою ціною отримує доступ до вакцини від COVID-19 – кілька з найбільш важливих і спірних питань, що постали сьогодні перед нашим суспільством. Але відповіді формуються інтересами могутніх держав і компаній, – зазначив Стівен Кокберн, голова відділу економічної та соціальної справедливості Amnesty International. – Вони створили небезпечну ситуацію з глобальною нерівністю доступу до вакцин, що виходить із-під контролю. Кілька багатих країн рвуться вперед, поки решта світу щосили намагається зрушити зі старту. Кожна людина заслуговує справедливого розподілу вакцину. Коли справа доходить до нашого права на здоров’я, дискримінації немає місця».
Багаті країни скупили більше половини світових запасів вакцини, хоча на їхню частку припадає всього 16% населення планети. Одні й ті ж країни вже ввели більше 60% світових доз, у той час як більше 100 країн не вакцинували ще жодної людини.
«Жодна людина не повинна бути позбавлена доступу до медичної допомоги, влючно з вакцинами, через те, де вона живе, ким працює чи скільки заробляє. При достатньому тиску на потрібних людей ми можемо забезпечити, щоб системи вакцинації від COVID-19 були у відповідності до прав людини», – сказав Стівен Кокберн.
Обмін знаннями й технологіями
Мільярди грошей платників податків були витрачені на допомогу таким компаніям, як AstraZeneca, Moderna і Pfizer BioNTech, для розробки і виробництва вакцини, але ці та інші компанії відмовляються ділитися своїми дослідженнями, знаннями й технологіями. Це означає, що інші фармацевтичні компанії не можуть використовувати ці досягнення науки для збільшення власного виробництва вакцин, що, у свою чергу, збільшить пропозицію і розширить доступ для країн із меншими бюджетами.
Наприклад, у травні 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я створила Пул доступу до технологій COVID-19 (C-TAP), щоб компанії могли об’єднувати дані та знання, а потім ліцензувати виробництво й передачу технологій іншим потенційним виробникам із метою забезпечити швидший доступ людей у всьому світі до вакцин. Проте до цих пір жодна фармацевтична компанія не приєдналася до C-TAP.
Уряди повинні виконати свої зобов’язання щодо прав людини та підтримати пропозицію про відмову від деяких положень Угоди про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності, міжнародного договору, що регулює права інтелектуальної власності, який часто обмежує, де, коли і як виробляються ліки. Ця відмова призведе до скасування примусового застосування патентів і захисту інтелектуальної власності, що наразі створюють перешкоди для виробництва більшої кількості вакцин COVID-19. І поки відмову підтримують більшістю країн із низьким і середнім рівнем доходу, їй протистоять багаті держави.
Деякі держави відмовляються притягувати до відповідальності виробників у зв’язку з їхніми обов’язками щодо прав людини, які полягають, зокрема, у розширенні доступу до вакцини від COVID-19 для максимальної кількості людей. Такі дії посилюють глибокі розбіжності й нерівність між країнами і громадами. Як результат, страждають саме ті люди, хто найбільше піддаються ризику.
«Ми відзначаємо річницю оголошення пандемії COVID-19 й не можемо стояти осторонь і спостерігати за розвитком цієї трагедії, коли рішення вже перед нами. В умовах гонки урядів за вакцинацією власного населення в першу чергу і жорсткої хватки фармацевтичної промисловості за свої патенти ми забуваємо, що на карту поставлені життя людей. Ніхто не буде в безпеці, доки в безпеці не буде кожна й кожен із нас», – зазначила Тамарін Нельсон, радниця Amnesty International із питань охорони здоров’я.
Настав час фармацевтичним компаніям і державам виконати свої зобов’язання щодо прав людини. Amnesty International розпочинає свою кампанію, щоб виробники, у тому числі AstraZeneca, Pfizer, BioNTech і Moderna, поділилися своїми знаннями й технологіями. Тільки так кожна людина на світі матиме шанс отримати вакцину. І держави повинні активізувати зусилля, тиснучи на компанії, аби ті працювали колективно і якомога швидше забезпечили вакцинацію найбільш схильних до ризику людей по всьому світу.