Amnesty International і дослідницький фонд «Омега» сьогодні закликали уряди підтримати процес регулювання торгівлі обладнанням для правоохоронних органів, який очолює ООН, підкресливши, що повсюдно поширена зброя, як-от поліцейські кийки, регулярно використовується не за призначенням, що може вважатися тортурами та іншими видами жорстокого поводження.
У ході нового розслідування «Тупа сила: розслідування неправомірного використання поліцейських кийків і пов’язаної зброї» організації перерахували 188 інцидентів, у яких співробітники правоохоронних органів зловживали вражаючою зброєю, як-от кийки, що наразі продаються практично без регулювання. Розслідування засноване на фото- і відеодоказах із відкритих джерел 35 країн і включає приклади жорстокого придушення протестів у Білорусі, Колумбії, Франції, Індії та М’янмі. На відео видно, як співробітники правоохоронних органів використовують кийки і подібну зброю, як-от лати і джамбоки, для покарання, б’ють людей, які вже обмежені в рухах, наносять невиправдано небезпечні удари по голові або душать людей захватом за шию.
У міру просування процесу ООН по створенню міжнародної нормативно-правової бази Amnesty і Omega закликають до посилення контролю за торгівлею «менш смертоносною» зброєю для правоохоронних органів, а також до прямої заборони на певні види жорстокого за своєю суттю обладнання, що використовується для тортур чи смертної кари.
«Кийки можуть призвести до серйозних травм і навіть смерті при неправильному використанні. Тим не менше, торгівля подібним обладнанням для правоохоронних органів продовжує отримувати вигоду з шокуючої відсутності регулювання. Уряди повинні бути зобов’язані проводити ретельну оцінку ризиків, перш ніж дозволяти експорт цього обладнання, – сказала Веріті Койл, радниця Amnesty International із військових питань, безпеки та поліцейської діяльності. – Держави також повинні забезпечити, щоб правоохоронні органи були навчені і проінструктовані з питань дотримання прав людини поліцією, зокрема в контексті публічних зборів, де і відбувалося багато порушень, які ми задокументували. Існують міжнародні стандарти, що регулюють, як поліція може застосовувати силу, але наше розслідування показує, що вони порушуються в усьому світі – і з вкрай небезпечними наслідками».
Широко використовується (зокрема, і для зловживань)
Вражаючі пристрої є найпоширенішим видом менш смертоносної зброї, яку носять поліцейські та сили безпеки у всьому світі. До них відносяться кийки, лати (довгі палиці) і шамбоки (жорсткі батоги). Широке поширення цього обладнання означає, що саме ним найчастіше зловживають, особливо в контексті придушення протестів.
Деякі менш смертоносні види зброї та обладнання можуть мати законне застосування в правоохоронних органах, якщо вони використовуються правильно і відповідно до міжнародних стандартів. Співробітники правоохоронних органів стикаються з найрізноманітнішими ситуаціями, що вимагають миттєвих рішень, часто в дуже напружених і навіть небезпечних обставинах. Але до застосування сили слід вдаватися тільки з максимальною повагою до закону і з належним урахуванням серйозного впливу, яке воно може надати на цілий ряд прав людини.
Відповідно до основних принципів ООН щодо застосування сили і вогнепальної зброї співробітниками правоохоронних органів поліція може застосовувати силу тільки в законних правоохоронних цілях і не може застосовувати більше сили, ніж необхідно для досягнення цих цілей. Будь-яка потенційна шкода, заподіяна поліцією із застосуванням сили, не повинна переважувати шкоду, якій вони хочуть запобігти. Окрім того, як і у випадку з іншими засобами застосування сили, кийки ніколи не повинні використовуватися з метою покарання. Ці правила також застосовуються в контексті охорони громадського порядку на зібраннях.
Розслідування «Тупа сила» засвідчує, як співробітники правоохоронних органів регулярно порушують міжнародні норми і стандарти у сфері прав людини, нападаючи на протестувальників/ць, дії яких не є загрозою насильства.
Лабораторія кризових доказів Amnesty International та Корпус цифрової перевірки проаналізували понад 500 відеозаписів протестів у період із 2011 по 2021 рік, виявивши та підтвердивши 188 випадків неправомірного використання кийків. Відеозаписи п’яти показових випадків доступні за посиланням, разом із аналізом Amnesty і Omega того, як саме в кожному випадку були порушені міжнародні стандарти.
Наприклад, на відео з Гонконгу видно, як кілька поліцейських неодноразово били кийками молодого протестувальника. Один із поліцейських б’є протестувальника по голові, що призводить до кровотечі. Удари по голові особливо небезпечні й можуть навіть призвести до летального результату, а піддавати ризику інше життя заборонено міжнародним правом і стандартами, якщо тільки це не неминуча дія і є наслідком відповіді на загрозу такого ж рівня серйозності. Важливо відзначити, що відео показує, що офіцери явно мали інші, менш шкідливі варіанти у своєму розпорядженні для досягнення мети арешту протестувальника.
На кадрах із Білорусі помітно, як спецназ веде протестувальника вниз по сходах. Офіцер б’є протестувальника ззаду по ногах, навіть якщо він не чинить опір арешту; поки один офіцер утримує протестувальника останнього б’ють кийком по потилиці і б’ють по обличчю й животу. Удари кийком, коли суб’єкт перебуває під контролем, є непотрібними, непропорційними, а також можуть прирівнюватися до застосування кийків як покарання, що рівносильно тортурам або іншим жорстоким, нелюдським і таким, що принижують гідність, видам поводження або покарання, – усе це є порушенням міжнародного права.
Процес ООН
Генеральний секретар ООН доручив групі експертів/ок розробити пропозиції з метою створення міжнародних рамок для регулювання торгівлі обладнанням, яке може викоритовуватися для тортур або смертної кари. Ідеться про менш смертоносне обладнання, як-от кийки та сльозогінний газ. Експертна група має відзвітувати перед Генеральною Асамблеєю ООН 2022 року.
З огляду на явний ризик зловживання звичайною зброєю правоохоронних органів, будь-яка глобальна система регулювання торгівлі повинна охоплювати якомога ширший спектр обладнання.
Доктор Майкл Кроулі, науковий співробітник дослідницького фонду Omega, наголосив: «Усе більше держав визнають необхідність вирішення проблеми торгівлі зброєю та обладнанням для правоохоронних органів у рамках глобальної боротьби з тортурами та іншими видами жорстокого поводження. Процес розробки загальних міжнародних стандартів, що триває в ООН, – це рідкісна можливість урегулювати торгівлю, яка десятиліттями виходила з-під контролю. Ми закликаємо всі держави підтримати створення глобального, юридично обов’язкового документа, який забороняє за жорстоке своєю суттю обладнання і зброю, встановлює суворий контроль за торгівлею стандартним обладнанням правоохоронних органів, щоб гарантувати, що воно ніколи не опиниться в тих, хто будть використовувати його для тортур або іншого жорстокого поводження. Щоб справді змінити ситуацію, таке регулювання повинно охоплювати, зокрема, такий вид зброї як кийки, якими найчастіше зловживають співробітники правоохоронних органів по всьому світу».