Анджеліна Джолі разом із Amnesty International навчать дітей захищати свої права


Голівудська акторка Анджеліна Джолі об’єднала зусилля разом із Amnesty International, щоб створити освітній ресурс, який дозволить дітям і молодим людям дізнатися про свої права й навчить їх боротися за справедливість. Книга «Знай свої права і вмій їх захищати» вийде у Великобританії 2 вересня 2021 року, а в жовтні вона з’явиться в Австралії, Греції, Новій Зеландії, США, а також в найбільших онлайн-магазинах. Однією зі співавторок стала професорка Джеральдін Ван Бюрен, яка брала участь у розробці Конвенції ООН про права дитини.

Автори та авторки поставили за мету опублікувати книгу на більшості мов світу, щоб майже кожна молода людина на планеті могла дізнатися про свої права. Із нагоди виходу книги 2 вересня також стане доступний новий онлайн-курс Amnesty International із питань прав дітей (спочатку англійською мовою, але незабаром ми сповістимо і про українськомовну версію курсу).

«Якби уряди виконували свої обіцянки, якби всі дорослі дотримувалися прав дітей, у цій книзі не було б ніякої необхідності. У дітей, так само як і в дорослих, є права, і вони повинні мати силу і свободу вибору для того, щоб вимагати їх дотримання», – заявила Анджеліна Джолі. – «1989 року уряди підписали зобов’язання захищати права дітей, проте багато хто з них досі відмовляються прислухатися до того, що говорять самі діти. У деяких країнах дівчаток примушують вступати до шлюбу в дев’ятирічному віці. По всьому світу більше 61 мільйона дітей не відвідують початкову школу, 2019 року кожна шоста дитина у світі змушена була жити на межі бідності, – і ці показники значно зросли за час пандемії. Пора нагадати світові про те, що ми зобов’язані дотримуватися прав дітей», – заявила акторка і посолка доброї волі комісара ООН у справах біженців.

У книзі розповідається про те, що концепція прав дітей виникала завдяки Конвенції ООН про права дитини, розробленої для того, щоб дати дітям право голосу і дозволити їм брати участь у прийнятті всіх рішень, які безпосередньо їх зачіпають. Книга також містить практичні поради, а також натхненні історії молодих активістів та активісток на передовій боротьби за права людини по всьому світу. Боротьба зі зміною клімату, вимога доступу до освіти або виступ проти расової дискримінації, – ця молодь власним прикладом показує, що в них є сила захищати цінності, у які ми віримо.

Хайрія Рахманья, 19 років, народилася в Таїланді в рибальській родині. Море біля її будинку – не тільки джерело риби, але також будинок для багатьох видів морських мешканців, що опинилися під загрозою зникнення. Зокрема, морські черепахи й рідкісні рожеві дельфіни. 2020 року, коли їй було всього 17, Хайрія почала кампанію проти планів уряду Таїланду перетворити її село Хана в промисловий комплекс. У результаті її боротьби уряд змушений був відступити і відкласти реалізацію своїх планів. Оскільки проект не згорнутий остаточно, Хайрія продовжує боротьбу проти промисловців.

«Не можу словами висловити того, що відчуваю, адже стала однією з героїнь цієї книги», – сказала Хайрія, яка годинами стояла в пікетах і проїхала за 1 000 кілометрів до Будинку Уряду в Бангкоку, щоб відвезти прем’єр-міністру лист із проханням зупинити промисловий проект. – «Я по-справжньому пишаюся тим, що представляю історію своєї громади. Я народилася для активізму і з дитинства боролася за свою громаду. Мені було боляче, що я живу саме в такій реальності, і я хочу, щоб життя наступного покоління була іншим. Ми, діти, повинні мати можливість дізнатися про свої права, і дорослі повинні заохочувати нас, розширювати наші можливості і всіляко підтримувати нас».

Діти мають право на життя, гідність і здоров’я, право на самоідентифікацію, рівність і недискримінацію, право на безпечне місце проживання, на захист від заподіяння шкоди, на участь у суспільному житті – включно з правом бути почутими – на фізичну недоторканність та захист від збройного насильства, на справедливість і на свободу, на конфіденційність, на те, щоб їх права поважали, якщо вони належать до меншин чи корінних народів; вони мають право на освіту, на право брати участь в іграх, але також і на свободу думки, зрештою, право висловлювати свою думку і право на мирний протест.

У світі близько 2,3 мільярдів дітей, що складає майже третину всього населення Землі. Враховуючи руйнівний вплив глобальної пандемії на дітей і молодь, як ніколи важливо озброїти їх знаннями, яких вони заслуговують. Це їхнє право. І настав час, щоб світ прислухався до дітей та почав діяти.

«Усі ми, вирішуючи проблеми прав людини сьогодні, повинні діяти з думкою про майбутнє і пам’ятати, що ми несемо відповідальність перед світом і після 2030 року. Ми не тільки повинні запитувати себе «Як наші дії вплинуть на дітей,які житимуть завтра?». Ми повинні упевнитися в тому, що діти визначають порядок денний на найближчі роки. Це може статися тільки в тому випадку, якщо вони знають свої права, і знають, як їх захищати», – заявила Аньєc Калламар, Генеральна секретарка Amnesty International.

«Якщо діти не знають і не вміють цього, вони піддаються ризику жорстокого поводження, дискримінації та експлуатації, часто з боку дорослих. Вони також ризикують залишитися непоміченими, відстороненими від участі в прийнятті важливих рішень, що стосуються світу, у якому вони живуть, і вирішенні проблем, які їм належить успадкувати. Amnesty International розпочинає кампанію за те, щоб права дітей стали пріоритетом для урядів по всьому світу.

Ось чому, разом із виходом книги ми запустили онлайн-курс про права людини для молодих активістів та активісток, який стане потужним інструментом, що розширює можливості молодих людей захищати свої права по всьому світу. Коли молоді люди дізнаються про свої права, вони отримують можливість боронити їх, протистояти несправедливості по відношенню до себе та інших. Знання – це ключ до успіху. Ми всі виграємо від того, що світ буде дотримуватися прав дитини», – додала Аньєc Калламар.