Напередодні візиту Володимира Зеленського до Білого дому 31 серпня Amnesty International звернулася до адміністрації Джо Байдена із закликом обговорити порушення прав людини в Україні під час зустрічі двох президентів. Організація відзначає широку підтримку урядом США важливих реформ, але закликає і надалі допомагати їх реалізовувати.
Amnesty International наголосила на необхідності порушити такі питання:
Безкарність СБУ за незаконне тримання цивільних у 2015-2016 роках
У липні 2021 року виповнилося п’ять років відколи Amnesty International та Human Rights Watch викрили практику свавільних затримань, насильницьких зникнень і катувань цивільних з боку СБУ у контексті збройного конфлікту на сході України. Організації задокументували, що СБУ таємно та незаконно утримувала людей, без доступу до адвокатів, у своїх приміщеннях в Харкові та інших населених пунктах. СБУ не повідомляла членам родин про долю та місцеперебування затриманих, тримала їх під вартою місяцями, а в деяких випадках понад рік, без жодних кримінально-процесуальних дій. Цих людей затримували через імовірну підтримку сепаратизму. Усіх постраждалих таємно відпустили до кінця 2016 року, однак донині жоден не домігся справедливості, попри переконливі докази злочинів СБУ. Amnesty International не відомо про нові аналогічні випадки після 2016 року, але організація занепокоєна неефективністю та затягуванням розслідування, яке досі не дало відчутних результатів.
Злочини на ґрунті ненависті
Amnesty International звертає увагу на неспроможність українського уряду запобігати й протидіяти систематичним фізичним нападам на ЛГБТІ-людей, погрозам та дискримінації з боку гомофобних груп. З 2017 року харківська громадська організація “Сфера” зазнала 28 нападів, зокрема пошкодження майна, перешкоджання діяльності та залякування, включно з фізичним насильством, які здійснювали гомофобні групи. Утім кримінальні справи порушили стосовно лише трьох з 28 інцидентів.
Домашнє і сексуальне насильство щодо жінок на сході України
Збройний конфлікт на сході України загострив проблему домашнього та сексуального насильства. Зруйнована інфраструктура, близькість до бойових дій, присутність військових у житлових районах, гендерні стереотипи, тяжкі економічні обставини та низька спроможність реагувати та розслідувати випадки домашнього та сексуального насильства щодо жінок та дівчат – усе це впливає на поглиблення проблеми, що додатково ускладнюється пандемією COVID-19.
За останні три роки Україна ухвалила нове законодавство та інституційну базу для боротьби з гендерно зумовленим насильством, які в цілому відповідають міжнародному праву з прав людини. Але поліція досі неохоче реєструє заяви постраждалих, ще досі існують законодавчі й бюрократичні перешкоди для притягнення кривдників до кримінальної відповідальності, це зупиняє постраждалих звертатися по допомогу. З 27 випадків домашнього насильства, які зафіксувала Amnesty International під час польових досліджень на підконтрольних територіях Донецької й Луганської областей, у 10 випадках жінки не заявили про насильство. Щобільше, українська поліція недостатньо ефективно користується повноваженнями виписувати термінові заборонні приписи, щоб обмежують спілкування і проживання з постраждалою особою.
Рекомендації Президенту Джо Байдену:
- Закликати президента Володимира Зеленського вжити всі необхідні заходи, аби забезпечити швидке завершення розслідування практики таємного утримування в приміщеннях СБУ, повне й ефективне вивчення доказів, встановлення всіх ймовірно винних осіб, зокрема представників влади та політиків, які свідомо підтримували або замовчували цю практику, притягнення їх до відповідальності в рамках справедливого судового розгляду;
- Запропонувати технічну та іншу допомогу з боку США, щоб підтримати реформу СБУ, необхідну для дотримання прав людини та з метою забезпечення повної відповідальності за порушення прав людини;
- Висловити підтримку ініціативі української влади реформувати низку статей Кримінального кодексу щодо покарання за насильство, аби ті прямо містили мотив “нетерпимості” до осіб через їхню сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність як обставини, що обтяжують;
- Запропонувати фінансову, технічну, освітню та іншу допомогу, щоб підвищити спроможність української поліції розслідувати злочини на ґрунті ненависті щодо ЛГБТІ-людей та інших маргіналізованих груп; закликати швидко, ефективно та неупереджено розслідувати всі злочини на ґрунті ненависті; та наголосити на необхідності зробити всі необхідні кроки для запобігання гендерно зумовленого насильства.