18 вересня 2020
У відповідь на ескалацію кризи з правами людини в Білорусі Amnesty International звернеться до Ради ООН з прав людини (РПЛ ООН) 18 вересня з закликом до рішучих дій для розслідування репресій протестів, що почалися після виборів, а також притягнення всіх винних до відповідальності.
Amnesty International також скористається терміновими дебатами по Білорусі, які РПЛ ООН погодилася провести цього тижня, щоб звернути увагу на систематичну відмову Білорусі протягом багатьох років повною мірою співпрацювати з Радою, зокрема зі спеціальним доповідачем по Білорусі, чий мандат був встановлений цим органом ООН.
«Білорусь занадто довго й без належних наслідків відмовлялася співпрацювати зі спеціальним доповідачем по Білорусі, незважаючи на порушення, свідками яких ми були і які документувалися протягом багатьох років. Наразі ситуація різко погіршилася й перевершила все, що ми бачили за три десятиліття незалежності країни», — зазначила Марі Стразерс, директорка Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії.
«Головний орган ООН з прав людини повинен дати чіткий сигнал про те, що міжнародна спільнота не терпітиме порушень прав людини, особливо в тих масштабах, у яких уряд Олександра Лукашенка обрушив їх на свій народ. Світ повинен стати на бік постраждалих від порушень прав людини в Білорусі й підтримати їхнє прагнення до справедливості. Рада має почати розслідування цих порушень прав людини й чинити максимальний тиск на білоруську владу, щоб притягнути винних до відповідальності», — додала вона.
26 серпня Amnesty International та 15 інших міжнародних і білоруських неурядових організацій закликали РПЛ ООН вжити термінових заходів у зв’язку з кризовою ситуацією з правами людини в Білорусі, а також почати міжнародне розслідування порушень прав людини, що тривають зараз.
Білоруська влада розпочала придушення опозиції перед президентськими виборами 9 серпня, на яких чинний президент Олександр Лукашенко домагався переобрання. Після голосування репресії продовжилися. Влада піддає арештам, залякуванню й переслідуванню сотні людей, які кинули виклик Лукашенку або поставили під сумнів його перемогу на виборах.
Amnesty International має у своєму розпорядженні численні фото- і відеодокази, а також переконливі усні свідчення, які вказують на надмірне застосування сили міліцією проти мирних демонстрантів/-ок, тортури та інші види жорстокого поводження з затриманими, а також фабрикацію кримінальних звинувачень щодо провідних опозиційних активістів/-ок, у тому числі однієї з лідерок протестів Марії Колеснікової. Представники Amnesty International також були свідками розгону міліцією мирних демонстрантів/-ок у столиці Мінська в ніч виборів і протягом наступних днів.