Amnesty International відмовиться від компаній, які займаються викопним паливом. Цей крок ми робимо на знак визнання того, що інвестування в галузь, чиї продукти є головним джерелом кліматичної кризи, суперечить місії організації, яка полягає у захисті прав людини.
«Як найбільша у світі правозахисна організація, ми хочемо чітко дати зрозуміти, що постійні інвестиції у вугільні та нафтогазові компанії суперечать правам людини з огляду на безпосередній зв’язок між їхньою діяльністю та кліматичною катастрофою».
Мвікалі Матіані
Рішення було прийняте на вищому директивному форумі – Глобальній Асамблеї – який складається з делегатів із усього світу. Асамблея також проголосувала за те, щоб вжити подальших заходів для зменшення організацією впливу на клімат із метою стати повністю карбонно-нейтральними до 2035 року, на третину скоротити авіаперевезення та рухатися в напрямку проведення більшої кількості міжнародних зустрічей онлайн.
«Компанії, які займаються викопним паливом, знають, що їхня бізнес-модель спричиняє людські страждання через смертоносний внесок у зміну клімату. Як найбільша у світі правозахисна організація, ми хочемо чітко дати зрозуміти, що постійні інвестиції у вугільні та нафтогазові компанії суперечать правам людини з огляду на безпосередній зв’язок між їхньою діяльністю та кліматичною катастрофою», – зазначила Мвікалі Матіані, голова міжнародної ради Amnesty International.
«Зміна клімату має серйозні наслідки для прав людини, загрожуючи нашим правам на здоров’я, воду, їжу, житло та життя серед інших громадянських і політичних прав. Ці ризики є ще серйознішими для громад, які живуть у бідності, або чиї права вже під загрозою чи погано захищені владою».
«Ми маємо пам’ятати, хто відповідальний та підзвітний за кризу, з якою зіштовхнулося людство. Основною причиною того, що ми у такому безладі, є те, що уряди та корпорації відмовляються вживати необхідні заходи для відходу від небезпечного викопного палива та інвестувати у розвиток екологічних технологій».
Використання викопного палива – це головна причина зміни клімату, що посилює стихійні лиха та погіршує стан навколишнього середовища, що, у свою чергу, спричиняє величезну втрату життів, руйнування громад та економіки.
Усі корпорації відповідальні за повагу до прав людини та здійснення запобіжних кроків для того, аби переконатися, що вони не спричиняють чи роблять внесок до порушень прав людини. Утім, компанії, що займаються викопним паливом, до цього часу не спромоглися вжити відповідних заходів для переходу до сумісної з правами людини відновлюваної енергетики, незважаючи на їхню значну спроможність це зробити.
«Забагато фінансових установ відносяться до компаній, що займаються викопним паливом, як до прийнятної типової інвестиції. Настав час усім нам запитати, чи не мають вони насправді розглядатися як вбивча азартна гра, що загрожує майбутньому кожного й кожної з нас», – сказала Мвікалі Матіані.
«Хоча це й голосування проти інвестування в компанії, що займаються викопним паливом, це також голосування за рух у напрямку сумісної з правами людини відновлюваної енергії та технологій».
Мвікалі Матіані
Рішення означає, що всі підрозділи Amnesty International, включно з Міжнародним секретаріатом та національними секціями, мусять переконатися, що всі активи під їхнім одноособовим та прямим контролем не інвестовані в компанії, що займаються викопним паливом, та відмовитися від будь-яких наявних активів таких компаній. Для підготовки керівництва щодо втілення цього рішення було сформовано робочу групу.
Amnesty International долучається до великих страхових компаній, релігійних груп, державних інвестиційних фондів та університетів у виборі відмови від компаній, які займаються викопним паливом. Із початку руху за таку відмову студентами у 2011-му, більше ніж 1110 інвесторів з 9.94 трильйонами доларів у активах зобов’язалися відмовитись від інвестицій у загадані компанії.
«Ми сподіваємося, що зможемо продовжувати цю роботу, і це рішення підкреслює наш намір детально аналізувати компанії, що займаються викопним паливом, на предмет їхнього впливу на права людини, що є частиною нашої стратегії щодо зміни клімату та погіршення стану навколишнього середовища».
Мвікалі Матіані
«Хоча це й голос проти інвестування в компанії, що займаються викопним паливом, це також голос за рух в напрямку сумісної з правами людини відновлюваної енергії та технологій. Рух за відмову продовжує бути могутнім інструментом демонстрації світові, що всі ми можемо обирати інвестиції, що здатні вирішити кліматичну кризу», – сказала Мвікалі Матіані.
Це рішення також підкреслює намір організації зосередитися на компаніях у рамках глобальної роботи над корпоративною відповідальністю, аби просувати відхід від викопного палива в напрямку сумісної з правами людини відновлюваної енергії.
«Amnesty International має широко визнаний досвід та репутацію у викритті та проведенні кампаній проти порушень прав людини корпораціями. Ми сподіваємося, що зможемо продовжувати цю роботу, і це рішення підкреслює наш намір детально аналізувати компанії, що займаються викопним паливом, на предмет їхнього впливу на права людини, що є частиною нашої стратегії щодо зміни клімату та погіршення стану навколишнього середовища», – сказала Мвікалі Матіані.
Додаткова інформація
- Компанії, які займаються викопним паливом, історично несли і продовжують нести найбільшу відповідальність за зміну клімату. Дослідження демонструє, що лише 100 компаній, які займаються викопним паливом, відповідають за 71% світових викидів парникових газів з 1988 року.
- З’являється дедалі більше свідчень того, що великі компанії, які займаються викопним паливом, десятиліттями знали про шкідливий вплив спалювання викопного палива та намагалися приховати цю інформацію, а також ставали на заваді спробам вирішити проблему зміни клімату. Треба послабити могутність компаній, які займаються викопним паливом, аби уряди змогли швидко перейти до економіки з нульовим викидом карбону.
- Цього року Філіппінська комісія з прав людини опублікує своє розслідування відповідальності великих компаній, що займаються викопним паливом, за порушення прав людини через їхній внесок у зміну клімату. Це перше таке всесвітнє розслідування: Amnesty підтримала Greenpeace у посиленні правозахисних аргументів петиції, а наш генеральний секретар давав свідчення на слуханнях. Хоча висновки та рекомендації не будуть обов’язковими, але вони можуть призвести до жорсткішого регулювання, можуть посилити тиск громадськості на компанії, щоб ті відійшли від викопних видів палива, і можуть стати основою для судових процесів у всьому світі.
- З початку 2010-х рух за відмову росте в геометричній прогресії. Він розпочався з переважно студентських акцій в університетах США за відмову від вугілля в університетських фондах, і з того часу перетворився на відомий соціальний рух і на важливу частину руху за кліматичну справедливість. Рух Divest / Invest також націлений на державні та приватні установи, включаючи банки та страховиків, аби припинити інвестування у галузь викопного палива та збільшити інвестиції в екологічну енергетику.