• Уряди країн «Великої сімки» як і раніше не прийняли пропозицію відмовитися від інтелектуальної власності на вакцини від COVID-19, незважаючи на широку громадську підтримку такого рішення
• Альянс People’s Vaccine закликає лідерів/ок G7 підтримати відмову від патентів на вакцини на сьогоднішній зустрічі міністрів закордонних справ і розвитку в Лондоні.
Згідно з результатами опитуванням, проведеного Альянсом People’s Vaccine, переважна більшість людей у країнах G7 вважає, що уряди повинні забезпечити, щоб фармацевтичні компанії ділилися формулами й технологіями своїх вакцин
Громадськість вважає, що фармацевтичні компанії повинні отримувати справедливу компенсацію за розробку вакцин, але повинні бути позбавлені монополії на них.
Тим часом сьогодні міністри закордонних справ і розвитку країн «Великої сімки» уперше за два роки зустрінуться особисто в Лондоні, а Генеральна рада Світової організації торгівлі (СОТ) збереться онлайн на фоні росту кількості смертей в Індії.
Згідно з аналізом, проведеним Альянсом People’s Vaccine, у середньому 70% людей із країн G7 хочуть, щоб уряди забезпечили поширення ноу-хау щодо вакцин. Найбільше втручання держави підтримують в Італії, де 82% респондентів/ок висловилися «за», та в Канаді, де 76% згодні.
74% у Сполученому Королівстві хочуть, щоб уряд запобіг виникненню великих фармацевтичних монополій, незважаючи на те, що прем’єр-міністр Борис Джонсон приписує успішне впровадження вакцини у країні «жадібності та капіталізму».
У Сполучених Штатах, де президент Джо Байден висловив свої «надію й очікування» щодо обміну ноу-хау створення вакцин, 69% громадськості підтримують такий процес, у тому числі 89% виборців/чинь Байдена і 65% – Трампа. У Японії ж 58% населення хочуть подібних дій.
Країни-членкині Європейського Союзу також були рішуче за, – із 70% у Німеччині і 63% у Франції.
Хайді Чоу, старша менеджерка з кампаній і політики у Global Justice Now: «Громадськість не хоче, щоб великі фармацевтичні компанії монополізували вакцини, які були розроблені в основному на державні кошти. Ці вакцини є глобальним суспільним благом, яке має бути доступне всім і скрізь. Це очевидно для громадськості у всіх країнах G7, але політичні лідери ховають голови в пісок, у той час як люди навколо них помирають».
Незважаючи на широку підтримку обміну ноу-хау в області вакцин, уряди країн G7 продовжують підтримувати фармацевтичні монополії.
Більше 100 країн на чолі з Індією та Південною Африкою підтримали тимчасову відмову від прав інтелектуальної власності на вакцини Covid-19 у СОТ, але ця пропозиція була заблокована іншими державами, серед яких: США, Великобританія, Японію, Канада та ЄС. Однак адміністрація Байдена підтвердила, що переглядає американську позицію.
Фармацевтичні компанії досі відмовлялися ділитися своїм ноу-хау в області вакцин з усім світом. Жодна компанія з успішною вакциною не приєдналася до Пулу доступу до технологій проти COVID-19 від ВООЗ (C-TAP), який був створений для полегшення обміну технологій вакцин і методів лікування.
Сірша Фітцпатрік, менеджерка з адвокації STOPAIDS:«Жахлива ситуація в Індії повинна вразити лідерів G7 до глибини душі. Зараз не час для ідеологічного захисту правил інтелектуальної власності. Двосторонні угоди з фармацевтичними компаніями не спрацювали. Уряди повинні втрутитися і змусити фармацевтичні компанії поділитися своєю інтелектуальною власністю й ноу-хау в області вакцин з усім світом».
Як голова G7, Великобританія запропонувала план готовності до пандемії для обговорення міністрами цього тижня. У ньому, втім, ігнорується питання монополій та інтелектуальної власності. Фармацевтичні корпорації, як-от Pfizer, долучені до команді, що готує цю пропозицію, але уряди країн, що розвиваються, і виробники вакцин не були запрошені.
Стів Кокберн, голова відділу економічної та соціальної справедливості Amnesty International: «Уряди країн «Великої сімки» мають чіткі зобов’язання в галузі прав людини ставити життя мільйонів людей по всьому світу вище інтересів фармацевтичних компаній, які вони фінансували. Було б грубою помилкою керівництва продовжувати блокувати спільне використання технологій, що рятують життя, і це тільки послужило б продовженню величезного болю і страждань, викликаних цією пандемією».
Минулого місяця 175 колишніх світових лідерів/ок і нобелівських лауреатів/ок, включно з Гордоном Брауном, Еллен Джонсон-Серліф і Франсуа Олландом, написали президенту Байдену лист із проханням підтримати тимчасову відмову від прав інтелектуальної власності на вакцини COVID-19.
150 релігійних лідерів/ок, включно з Роуеном Вільямсом, колишнім архієпископом Кентерберійським, Табо Макгобу, англіканським архієпископом Кейптауна, і кардиналом Римсько-католицької церкви Пітером Турксоном, закликали лідерів G7 ставитися до вакцин від COVID-19 як до «глобального загального блага».
Анна Марріотт, менеджерка з політики в галузі охорони здоров’я в Оксфамі: «Тисячі людей помирають у країнах тз низьким і середнім рівнем доходу, у той час як багаті країни перескочили чергу на вакцину. Лідери G7 повинні поглянути в обличчя реальності. У нас недостатньо вакцин для всіх, і найбільшою перешкодою для збільшення поставок є те, що кілька спраглих до прибутку фармацевтичних корпорацій тримають права на їх виробництво під замком. Настав час відмовитися від прав інтелектуальної власності, нарощувати виробництво і ставити життя людей вище прибутку. Настав час вакцини для людей».
Дві третини провідних епідеміологів/инь світу попередили, що продовження поширення вірусу може дозволити вакцинорезистентним штамам COVID-19 зробити вакцини, які маємо зараз, неефективними протягом року. Незалежні експерт(к)и, які надають незалежні консультації з питань охорони здоров’я у Сполученому Королівстві, закликали до відмови від патентів для вирішення проблем із поставками.
Moderna, Pfizer/BioNTech, Johnson & Johnson, Novovax і Oxford / AstraZeneca отримали мільярди за рахунок державного фінансування й попередніх замовлень, у тому числі 12 мільярдів доларів тільки від уряду США. За оцінками, 97% фінансування вакцини Oxford / AstraZeneca надійшло з урядових джерел.
Цього року компанії виплатили своїм акціонерам дивіденди і викуп акцій на загальну суму 26 мільярдів доларів, що достатньо для вакцинації щонайменше 1,3 мільярда людей – стільки ж налічує населення Африки.
Довідка
Альянс People’s Vaccine – це коаліція світових і національних організацій та активістів/-ок, об’єднаних спільною метою проведення кампанії за «народну вакцину». Ініціативу підтримують колишні та чинні світові лідер(к)и, експерт(к)и в галузі охорони здоров’я, активіст(к)и, релігійні лідер(к)и та економіст(к)и. Дізнайтеся більше за посиланням.