21 січня 2020
Відповідальні за прийняття рішень на Всесвітньому економічному форумі в Давосі цього тижня, повинні трансформувати нашу економічну систему так, аби відійти від викопного палива до кінця десятиліття, щоб запобігти кліматичному хаосу, – ідеться у спільній заяві Amnesty International та інших правозахисних груп, а також ключових груп із питань навколишнього середовища, праці й соціальної справедливості.
Поки ще є способи запобігти найгіршому сценарію, але це вимагатиме від урядів, бізнесу, інвесторів та громадянського суспільства термінових дій.
Лідер(к)и активістської спільноти закликають усі уряди й великі бізнеси, присутні в Давосі, оголосити кліматичну надзвичайну ситуацію у своїй сфері впливу і припинити використання та освоєння родовищ викопного палива. Уряди повинні перерозподілити субсидії на викопне паливо на користь соціального захисту та відповідального виробництва відновлюваних джерел енергії, а також встановити розумну ціну на викиди, щоб змусити платити галузі, які забруднюють навколишнє середовище.
«Надзвичайна кліматична ситуація – найгостріша проблема в Давосі. Зміна клімату загрожує правам сотень мільйонів людей на воду, харчування та здоров’я. Лідер(к)и в Давосі можуть підтримувати або права людини, або викопне паливо, але вони не можуть робити і те, і інше», – зазначила Клер Алгар, старша директорка з досліджень і політик Amnesty International.
«Поки ще є способи запобігти найгіршому сценарію, але це вимагатиме від урядів, бізнесу, інвесторів та громадянського суспільства термінових дій».
«Щоб обмежити глобальне потепління до 1,5°C, ми повинні вдвічі скоротити глобальні викиди до 2030 року і досягти чистого нуля до 2050 року, але ця мета все більше стає нереальною. Давос об’єднує наймогутніших людей на планеті, і нам терміново необхідні свідчення, що вони на стороні людства, починаючи з офіційних заяв про надзвичайну кліматичну ситуацію. Справжні лідер(к)и не заплющують очі і не прикривають вуха, – настав час зіштовхнутися з правдою».
Спільна заява містить заклик до урядів забезпечити, щоб перехід від викопних видів палива був справедливим і гарантував права громад, що вже перебувають у несприятливому становищі. Також компанії закликали поважати права людини і навколишнє середовище, у тому числі шляхом виявлення, розкриття та усунення негативних наслідків діяльності цих компаній. І уряди, і компанії повинні поважати основні права активістів/-ок, які працюють над згаданими питаннями, на свободу вираження думок, асоціації та мирних зібрань.