Саудівська Аравія: чому Amnesty International не відвідуватиме фіктивні зустрічі форуму С20

13 січня 2020

Глобальний форум громадянського суспільства C20, організований цього року Саудівською Аравією, є фарсовою спробою нових очільників G20 (Велика двадцятка, Група Двадцяти Міністрів Фінансів та Керівників Центральних Банків) «відбілити» свій жахливий послужний список в області прав людини, заявила Amnesty International.

Організація випустила спільну заяву з Transparency International і Civicus, у якій пояснюється, чому цього року Amnesty International не братиме участь у процесі C20, циклі підготовчих зустрічей, що ведуть до щорічного саміту G20, який почався вчора з триденної «стартової зустрічі».

«C20 має стати платформою для того, щоб голоси громадянського суспільства з усього світу могли впливати на порядок денний G20. Оскільки Саудівська Аравія ув’язнали велику частину своїх незалежних активістів/-ок, єдині місцеві організації, які присутні тут, будуть пов’язані з урядом, – що робить весь процес насмішкою», – зазначив Нетсанет Білей, директор Amnesty International із досліджень та адвокації.

«С20 в Ер-Ріяді – це обман. Ми не можемо брати участь у процесі, яким зловживає держава, що піддає цензурі всю свободу слова, криміналізує гомосексуалість, діяльність на захист прав жінок і меншин, а також піддає тортурам і страчує критиків/-кинь»

Саудівська Аравія прийняла головування G20 у грудні 2019 року. Останнім часом країна інвестувала в дорогі PR-кампанії для поліпшення свого іміджу і провела кілька гучних спортивних заходів, які привернули міжнародних відвідувачів/-ок. Але за цим ретельно культивованим фасадом репутація Саудівської Аравії в області прав людини лишається настільки ж жахливою, як і раніше.

Саудівська Аравія несе відповідальність за позасудову страту журналіста і мирного критика Джамаля Хашогджі. Більш ніж через рік після його вбивства в жовтні 2018 року не було ніякого правосуддя або відповідальності за його смерть.

Провідні активістки за права жінок країни лишаються за ґратами й піддаються судовому переслідуванню за пропаганду прав жінок у країні. Десятки інших осіб, включно з правозахисниками/-цями, відбували тривалі тюремні терміни за свою мирну діяльність або були безпідставно затримані на термін до 1,5 р. без пред’явлення звинувачень. Влада Саудівської Аравії також проводила страти після несправедливих судових розглядів і регулярних тортур та інших видів жорстокого поводження в місцях позбавлення волі.

Додаткова інформація

Очолюваний Саудівською Аравією процес С20 уже не зміг гарантувати фундаментальні принципи С20. Призначення голів робочих груп і різних комітетів було непрозорим та неконсультативним, а досвідчені міжнародні групи виключалися довільними рішеннями. Процес С20 очолює Фонд Короля Халіда, який пов’язаний із королівською сім’єю Саудівської Аравії і не може розглядатися як прозорий, інклюзивний і заснований на широкій участі. Оскільки саудівська влада забороняє політичні партії, профспілки й незалежні правозахисні групи, зустрічі С20 жодним чином не можуть бути вільними і відкритими дискусіями, якими вони мали би бути за визначенням.

Із повним текстом заяви можна ознайомитися за цим посиланням.