Бутан: історична можливість декриміналізації одностатевих стосунків

9 січня 2020

Бутан повинен скористатися історичною можливістю забезпечити рівні права для ЛГБТІ-спільноти у країні, – заявила сьогодні Amnesty International, закликавши верхню палату парламенту прийняти законопроєкт про декриміналізацію одностатевих відносин.

Після того як у червні минулого року нижня палата проголосувала за скасування дискримінаційних розділів Кримінального кодексу, законопроєкт, що пропонує поправки, буде представлений Національній раді (верхній палаті парламенту) уже цього місяця.

«Якщо верхня палата схвалить законопроєкт про поправки, це стане важливим кроком у визнанні того, що Бутан підтримує рівність усіх громадян/-ок незалежно від сексуальної орієнтації або гендерної ідентичності. Для країни, яка пишається щастям свого народу, Бутан повинен без зволікання позбутися законів, що криміналізують добровільні одностатеві стосунки», – зазначив Бабу Рам Пант, координатор кампаній Amnesty International у Південній Азії.

Хоча до цих пір вважається, що жодну людину не засудили й не притягнули до відповідальності відповідно до цих положень, сам факт існування таких дискримінаційних законів має негативний ефект і посилює дискримінацію та стигматизацію ЛГБТІ-спільноти, ставлячи їх під ризик переслідувань, шантажу й насильства.

Місцева активістська спільнота розповідає, що багато ЛГБТІ-людей, особливо з маргіналізованих верств суспільства, стикаються з дискримінацією й утисками у своєму повсякденному житті, у тому числі на робочих місцях, удома, у школах і лікарнях.

«ЛГБТІ-спільнота в Бутані та інші союзники/-ці по всьому світу з нетерпінням чекають цього історичного рішення, що захищає рівність для всіх громадян/-ок. Ця поправка стане першим кроком на шляху до усунення дискримінації, утисків, знущань і насильства, з якими багато ЛГБТІ або ті, хто сприймаються як ЛГБТІ, продовжують стикатися в Бутані», – наголосив Бабу Рам Пант.

Додаткова інформація

Згідно з Кримінальним кодексом Бутану (2004 рік) чинна стаття 213 криміналізує одностатеві сексуальні стосунки як «неприродний секс», що визначається як «содомія», а також будь-яку іншу сексуальну поведінку, що суперечить «законам природи», а стаття 214 стверджує, що «злочин, який стосується неприродного сексу, має бути кваліфікований як дрібне правопорушення».

У червні 2019 року міністр фінансів Бутану Лонпо Намгай Церінг вніс до Національної асамблеї пропозицію щодо скасування статті 213 Кримінального кодексу в рамках законопроєкту «Про внесення поправок у Кримінальний кодекс», який був прийнятий переважною більшістю голосів. Пропозиція про поправку повинна бути схвалена Національною радою, перш ніж її офіційно направлять на королівське схвалення.

У липні 2017 року Комітет з прав дитини у своїх заключних зауваженнях за зведеними третьою-п’ятою періодичними доповідями рекомендував уряду Бутану розробити і здійснити ініціативи щодо боротьби з насильством, сексуальними домаганнями та знущаннями серед школярства, включно з ЛГБТІ-дітьми.