Amnesty International зафіксувала найменше число страт у світі третій рік поспіль

• Попри пандемію COVID-19, деякі країни продовжили засуджувати людей до смертної кари і проводити страти
• У Єгипті число страт потроїлося
• У Китаї смертну кару запровадили для боротьби зі злочинами, пов’язаними із зусиллями щодо профілактики COVID-19
• Колишня адміністрація США стратила 10-х людей менш ніж за шість місяців 2020 року
• Третій рік поспіль у світі зафіксовано найнижче число страт

Безпрецедентних викликів, викликаних пандемією COVID-19 було недостатньо, щоб утримати 18 країн від виконання смертних вироків протягом 2020 року, – заявила сьогодні Amnesty International у своїй щорічній доповіді щодо смертної кари.

Незважаючи на загальну тенденцію до зниження, деякі країни продовжували або навіть збільшили кількість страт, що свідчить про зневагу до людського життя в той час, коли увага всього світу була зосереджена на захисті людей від смертельного вірусу.

Серед головних катів 2020 року Єгипет, де кількість страт потроїлась у порівнянні з попереднім роком, а також Китай, де цей вид покарання вирішили застосувати для боротьби з COVID-19, у результаті чого принаймні одну людину засудили до смертної кари і стратили. Тим часом адміністрація Трампа відновила федеральні страти після 17-річної перерви і менш ніж за пів року стратила 10 людей. Індія, Оман, Катар і Тайвань також відновили страти.

«Поки світ зосередився на пошуку шляхів захисту життів від COVID-19, деякі уряди виявили тривожну рішучість застосовувати страчувати людей незважаючи ні на що», – зазначила Аньєс Калламар, генеральна секретарка Amnesty International. – «Смертна кара – це огидне покарання, і те, що страти продовжувались у розпал пандемії ще більше підкреслює притаманну цьому явищу жорстокість. Боротьба зі стратами була непростою справою і в кращі часи, але пандемія призвела до того, що багато людей в камері смертників не змогли отримати доступ до юридичної допомоги, і багато хто з тих, хто хотіли надати підтримку, мали піддати своєї здоров’я значному ризику, якого, утім, можна було уникнути. Застосування смертної кари в цих умовах є особливо кричущим посяганням на права людини».

Обмеження пов’язані з COVID-19 мали серйозні наслідки для доступу до адвокатської допомоги і права на справедливий судовий розгляд у декількох країнах, включно з США, де адвокат(к)и захисту заявили, що вони не можуть проводити важливу слідчу роботу або зустрічатися з клієнтами особисто.

П’ЯТІРКА КРАЇН ІЗ НАЙБІЛЬШИМ ЧИСЛОМ СТРАТ

Китай класифікує загальну кількість страт і смертних вироків як державну таємницю і перешкоджає незалежному контролю. Тому дані Amnesty International щодо всіх відомих страт не включають цю країну. Однак вважається, що Китай щорічно страчує тисячі людей, що робить його головним катом світу. Поруч із Китаєм: Іран (246+ страт), Єгипет (107+ страт), Ірак (45+ страт) і Саудівська Аравія (27 страт). На частку Ірану, Єгипту, Іраку та Саудівської Аравії припало 88% всіх відомих страт упродовж 2020 року.

2020 року число страт у Єгипті потроїлося, через що країна стала третьою за кількістю у світі. Щонайменше 23 страчених людей були засуджені до смертної кари у ході справ, пов’язаних із політичним насильством, після вкрай несправедливих судових процесів, затьмарених примусовими «зізнаннями» та іншими серйозними порушеннями прав людини, включно з тортурами й насильницькими зникненнями. Сплеск стався в жовтні й листопаді, коли єгипетська влада стратила щонайменше 57 осіб: 53-х чоловіків і чотирьох жінок.

Хоча кількість зареєстрованих страт в Ірані все ще була нижчою, ніж протягом попередніх років, країна все частіше використовувала смертну кару як інструмент для політичних репресій проти дисидентів/ок, протестувальників/ць та етнічних меншин, порушуючи міжнародне право.

Багато країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону продовжують порушувати міжнародне право і норми, що забороняють застосування смертної кари за злочини, не пов’язані з умисним вбивством. Тим не менше, за злочини, пов’язані з наркотиками, до смертної кари засудили в таких країнах: Китай, Індонезія, Лаос, Малайзія, Сінгапур, Шрі-Ланка, Таїланд, В’єтнам;
• за корупцію – у Китаї і В’єтнамі;
• за богохульство – у Пакистані.

У Бангладеші й Пакистані смертні вироки виносять суди, створені на основі спеціального законодавства, які зазвичай використовують процедури, відмінні від звичайних судів. На Мальдівах п’ять осіб, яким на момент скоєння злочину не виповнилося 18 років, були засуджені до смертної кари.

США стали єдиною країною на Американському континенті, яка провела страти 2020 року. У липні адміністрація Трампа уперше за 17 років провела федеральну страту, а п’ять Штатів засудили до смерті сімох людей.

КІЛЬКІСТЬ СТРАТ ДОСЯГЛА НАЙНИЖЧОГО ПОКАЗНИКА ЗА ОСТАННЄ ДЕСЯТИЛІТЯ

Щонайменше 483 людини були страчені 2020 року по всьому світу (ці дані не враховують кількість страт у країнах, які класифікують дані про смертну кару як державну таємницю або ж обмежують цю інформацію, зокрема, ідеться про Китай, Північну Корею, Сирію і В’єтнам). Попри те, що ця цифра шокує, це найнижче число страт, зафіксоване Amnesty International принаймні за останнє десятиліття. У порівнянні з 2019 роком кількість знизилася на 26% і на 70% у порівнянні з максимальним піком 2015 року, коли було зафіксовано 1634 страти.

Згідно з доповіддю Amnesty International, скорочення кількості страт було обумовлено скороченням їхньої кількості в деяких країнах, що досі використовують смертну кару як покарання, і, в меншій мірі, – деякими перервами у стратах, які відбулись у відповідь на пандемію.

Число зареєстрованих страт у Саудівській Аравії скоротилося на 85% (із 184 протягом 2019 року до 27 протягом 2020 року), а в Іраку – більш ніж удвічі (при 100 протягом 2019 року до 45 протягом 2020 року). Не було зафіксовано страт у таких країнах, що ще 2019 року проводили їх: Бахрейн, Білорусь, Японія, Пакистан, Сінгапур та Судан.

Кількість смертних вироків, які, як відомо, були винесені в усьому світі (щонайменше 1477), також скоротилося на 36% у порівнянні з 2019 роком. Amnesty International зафіксувала зниження у 30 із 54 країн, де, як відомо, були винесені смертні вироки. Швидше за все, у ряді випадків вони були пов’язані з затримками і відстрочками судових розглядів, введених у відповідь на пандемію.

Помітними винятками були Індонезія, де зареєстровані смертні вироки 2020 року (117) збільшилися на 46% у порівнянні з 2019 роком (80); і Замбія, яка винесла 119 смертних вироків 2020 року, що на 18 більше, ніж 2019, і є найвищим показником зафіксованим у країнах Африки на південь від Сахари.

НАСТАВ ЧАС ПОВНІСТЮ СКАСУВАТИ СМЕРТНУ КАРУ

2020 року Чад і американський штат Колорадо скасували смертну кару, Казахстан зобов’язався скасувати її відповідно до міжнародного права, а Барбадос завершив реформи щодо скасування обов’язкової смертної кари.

Станом на квітень 2021 року 108 країн скасували смертну кару за всі злочини, а 144 країни скасували її законодавчо або на практиці – тенденція, яка повинна тривати.

«Незважаючи на застосування смертної кари деякими урядами, загальна картина 2020 року була позитивною. Чад скасував смертну кару разом із американським штатом Колорадо, а кількість відомих страт продовжувала знижуватися , наближаючи світ до того, щоб згадка про цей жорстокий і нелюдський вид покарання лишилася тільки в підручниках історії», – наголосила Аньєс Калламар.

«Із урахуванням того, що 123 держави – більше, ніж будь-коли раніше – підтримують заклик Генеральної Асамблеї ООН до мораторію на смертну кару, тиск на решту зростає. Вірджинія нещодавно стала першим південним штатом США, який скасував смертну кару, а ще кілька законопроєктів про її скасування на федеральному рівні знаходяться на розгляді Конгресу. І ми закликаємо Конгрес США підтримати ці законодавчі зусилля.

Ми закликаємо лідерів усіх країн, які ще не скасували смертну кару, зробити 2021 рік роком, коли вони назавжди покінчать з санкціонованими державою вбивствами. Ми будемо продовжувати свою боротьбу доти, доки смертна кара не буде скасована всюди раз і назавжди».