Amnesty International вимагає звільнення затриманих у Москві мирних протестувальників і розслідування випадків поліцейського насильства

Реагуючи на випадки застосування надмірної сили Московською поліцією щодо учасників в основному мирного мітингу 27 липня на підтримку вільних виборів, Amnesty International закликала до негайного звільнення затриманих мирних протестувальників і лідерів протестів.

«Російська влада сьогодні пробила нове дно, ввівши перед мітингом протесту заходи безпеки, які можна порівняти з військовим становищем, — заблокувавши доступ до головної вулиці міста і зобов’язавши закритися кафе і магазини незважаючи на відсутність достовірних повідомлень про можливе насильство. Протягом дня також неодноразово в центрі міста глушився мобільний інтернет. Зусилля по придушенню опозиції досягли абсурдного рівня, коли лідери протесту були превентивно затримані поліцією, коли вони тільки збиралися вирушити на мітинг», — заявила Наталія Звягіна, директорка представництва Amnesty International в Росії.

«Незважаючи на повідомлення про окремі випадки насильства з боку деяких протестувальників, виступи в Москві були в переважній більшості мирними, учасники навіть скандували: «Це мирний мітинг». Представники Amnesty International неодноразово ставали свідками невибіркового застосування сили поліцією, що била протестуючих кийками і кидала їх на землю. Особливий шок викликав інцидент із затриманням поліцейськими чоловіка, який вийшов на пробіжку біля мерії Москви за кілька годин до початку мітингу. Як пізніше повідомили ЗМІ, у ході затримання йому зламали ногу», — додала вона.

«Ми вимагаємо, щоб російська влада провела негайне, повне і ефективне розслідування цих інцидентів і забезпечила жертвам насильства з боку поліції компенсацію в компетентних судах. Усі мирні протестувальники повинні бути негайно звільнені. Ніхто не повинен бути позбавлений волі за реалізацію свого права на свободу слова і мирних зібрань», — підкреслила Звягіна.

За даними ОВД-Інфо (незалежний правозахисний медіа-проєкт із політичних розслідувань у Росії), станом на 5:00 28 липня в Москві було затримано 1373 людини. Більшість не допущених до виборів у Мосміськдуму кандидатів, за чиїм закликом пройшов мітинг, були затримані у превентивному порядку. серед них Ілля Яшин, голова Красносільського муніципального району Москви (його затримали після допиту і обшуків у нього вдома напередодні вночі), Дмитро Гудков, колишній депутат Державної Думи (затриманий, коли повертався в Москву зі свого заміського будинку), а також муніципальна депутатка Юлія Галямина, яку затримали при виході з будинку її друга, де вона ховалася.