Amnesty International вважає блокування провідного білоруського ЗМІ TUT.by прямою атакою на свободу слова


У зв’язку з блокуванням одного з провідних незалежних інтернет-ЗМІ Білорусі TUT.by Міністерством інформації країни, старша керівниця кампаній Amnesty International по Білорусі Аїша Джанг заявила:

«Це боягузливий крок з боку уряду, який боїться правди і вдається до жорстокості для придушення прав людини. Влада повинна припинити свої репресії проти незалежних голосів і негайно скасувати блокування TUT.by.

Блокування TUT.by – це повномасштабне посягання на право на свободу вираження думок і свободу преси в Білорусі й завдає важкого удару по доступу населення країни до незалежних джерел інформації. Масштаби цієї атаки не можна недооцінювати, оскільки близько половини білоруських інтернет-користувачів/ок зверталися до TUT.by за новинами та іншими сервісами. Білоруська влада у своїй необачній рішучості обмежити інакомислення й заткнути рот усім критикам уряду заблокувала найважливіший інтернет-ресурс країни, порушивши свої зобов’язання згідно з міжнародним правом в галузі прав людини».

18 травня 2021 року Міністерство інформації заблокувало доступ до TUT.by під приводом «численних фактів порушення закону про ЗМІ», зокрема, за публікацію матеріалів фонду BYSOL, незареєстрованої ініціативи зі збору коштів на підтримку жертв політичних репресій у Білорусі. Білоруське законодавство забороняє ЗМІ поширювати матеріали від імені незареєстрованих організацій.

Одночасно співробітники Департаменту фінансових розслідувань провели обшуки й допити в офісах і будинках редакторів TUT.by, зокрема, головної редакторки Марини Золотової. Влада оголосила про порушення кримінальної справи за ч.2 ст. 243 Кримінального кодексу Білорусі («ухилення від сплати податків в особливо великому розмірі»).

1 жовтня 2020 року у TUT.by уже відкликали ліцензію засобів масової інформації після висвітлення мирних протестів, що спалахнули по всій країні після президентських виборів у серпні того ж року. У березні 2021 року кореспондентку TUT.by Катерина Борисевич засудили до шести місяців позбавлення волі за сфабрикованими звинуваченнями за розкриття підробки офіційними особами даних про вбивство мирного демонстранта Романа Бондаренка в листопаді 2020 року.