Amnesty International: “Ми вимагаємо реальної участі у мирних переговорах для українських цивільних, яких викрали російські силовики, для військовополонених, яких катували та незаконно засуджували, для кримських татар” 

“Коли Президент США намагається переписати історію останнього десятиліття, і зокрема останніх трьох років, третя річниця початку повномасштабної російської агресії є яскравим нагадуванням про те, через що довелося пройти українському народу та що він втратив, про руйнацію, яку Росія принесла Україні”, —  про це напередодні третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну та на тлі початку мирних переговорів США з Росією заявила генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар. 

“Будь-які переговори щодо майбутнього українського народу повинні пріоритизувати справедливість стосовно всіх міжнародних злочинів, вчинених з 2014 року, відповідальність винних та репарації для жертв російської агресії. Страждання, зокрема смертельні російські авіаудари по цивільних та примусові переміщення дітей до Росії, не повинні бути забуті або залишені без уваги. Ті, хто найбільше постраждав від російської загарбницької війни, мають бути почуті, а їхні потреби — задоволені. Будь-який переговорний результат, який не враховує цього, зазнає поразки у довгостроковій перспективі.” 

“На третю річницю повномасштабного вторгнення Росії ми вимагаємо справедливості, відповідальності та репарацій — а також реальної участі у мирних переговорах — для українських цивільних, яких викрали російські силовики, для військовополонених, яких катували та незаконно засуджували, для дітей, яких залякували за навчання українською онлайн, для вчителів та вчительок на окупованих територіях України, яких примушували працювати у школах та навчати дітей за російською програмою, для кримських татар і інших меншин, які зазнають жорстоких репресій, коли Росія намагається змінити демографічний склад окупованих територій. Без негайного припинення цих порушень та надання гарантій справедливості поспішне “перемир’я” лише подовжить страждання людей і забезпечить безкарність для винних у цих жахливих порушеннях прав людини.” 

“Держсекретар США Рубіо заявив минулого тижня, що Президент Трамп хоче завершити війну таким чином, щоб мир був стійким і довготривалим. Справжнє зобов’язання Президента Трампа щодо забезпечення сталого миру в Україні повинно бути виражене не словами, а діями — включаючи підтримку всіх можливих шляхів до реальної справедливості та відповідальності для підозрюваних у воєнних злочинах та всіх міжнародних злочинах.” 

Міжнародна Амністія зафіксувала повсюдні порушення міжнародного права прав людини та міжнародного гуманітарного права в Україні з початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року, включаючи акти, що є воєнними злочинами та, ймовірно, злочинами проти людяності. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну є актом агресії, що є міжнародним злочином. Стратегія та тактика вторгнення, включно з невибірковим використанням зброї та цілеспрямованими ударами по цивільних, спричинили повсюдні страждання серед населення України та серйозно вплинули на найбільш вразливих осіб, зокрема дітей та літніх людей. 

З березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна та кількох російських високопосадовців. Фокус адміністрації Трампа на переговорному врегулюванні відновив увагу до війни, але його указ про санкції проти МКС на початку цього місяця підриває права жертв і постраждалих від міжнародних злочинів в Україні та за її межами.