CNBC

Афганістан: міжнародна спільнота повинна діяти рішуче, щоб запобігти погіршенню ситуації

У відповідь на крах афганського уряду після захоплення влади талібами й хаос в аеропорту Кабула, коли тисячі людей намагаються покинути країну, генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Каламар заявила:

«Те, що ми спостерігаємо в Афганістані, – це трагедія, яку потрібно було передбачити й запобігти. Конфлікт буде тільки поглиблюватися без швидких і рішучих дій з боку міжнародного товариства. Тисячі афганців і афганок, яким загрожує серйозна небезпека репресій з боку талібів – від науковців і журналістів до активістів і активісток громадянського суспільства, – знаходяться в небезпеці в умовах украй невизначеного майбутнього.

Аньєс Каламар

«Іноземні уряди повинні вжити всі необхідні заходи для забезпечення безпечного виїзду з Афганістану для всіх, хто ризикує стати мішенню талібів. Це включає зокрема такі заходи, як прискорення видачі віз, надання підтримки при евакуації з аеропорту Кабула, забезпечення переїзду та переселення, а також припинення всіх депортацій і примусового повернення. Ми закликаємо США забезпечити постійну безпеку в аеропорту під час евакуації.

«Оскільки народ Афганістану стикається з абсолютно новою реальністю, Рада Безпеки ООН має також прийняти надзвичайну резолюцію, що закликає Талібан, який тепер контролює країну, поважати міжнародне право в галузі прав людини, захищати мирних жителів і припиняти напади у відповідь, оскільки перемовини про перехідні механізми тривають».

Довідка

Тисячі афганців, побоюючись повернення до влади талібів, намагаються втекти з країни через міжнародний аеропорт Хаміда Карзая в Кабулі. У відеороликах, які розповсюджуються в соціальних мережах, видно, як сотні людей мчать по злітній смузі, коли американські солдати стріляють в повітря попереджувальними пострілами; натовп, що пробивається вгору по сходах, намагається піднятися на борт літака; і десятки чіплялися за борти літаків, які намагаються злетіти.

Згідно із заявою адміністрації аеропорту, всі комерційні рейси призупинені. За повідомленнями ЗМІ, кабульський аеропорт був переповнений в неділю ввечері: понад 2000 осіб сподівалися сісти на комерційні рейси, що вилітають з країни.

За повідомленнями, щонайменше п’ять осіб було вбито в аеропорту Кабула, коли сотні людей намагалися проникнути в літаки. Неясно, чи були жертви вбиті пострілами або в результаті тисняви. Військовослужбовці США нині керують аеропортом і контролюють заходи з евакуації громадян США.