30 перемог у галузі прав людини, які варто відзначити

Завдяки поєднанню активної агітації та значних зусиль , 2019 рік уже приніс нам  значні перемоги у сфері прав людини!

Січень

Хуліана Каррільо, Credit: Amnesty International / Marianne Bertrand.

На знак вшанування пам’яті Хуліана Каррільо, активіста  у сфері захисту навколишнього середовища, вбитого в жовтні 2018 року, ми запустили проект  «Спійманий між кулями та зневагою», дайджест випадків, у яких Мексика не змогла захистити місцевих екоактивістів/-ок. Через кілька годин після запуску проекту було заарештовано двох підозрюваних у вбивстві Хуліана, що свідчить про значний вплив Amnesty на правосуддя.

Рахафі Мохаммед аль-Кунун, 18-річній жінці з Саудівської Аравії, було надано захист та доступ до УВКБ ООН в Таїланді після втечі від насильства, жорстокого поводження та загрози смертю від її родини в Саудівській Аравії. Наша наполеглива робота над її справою сприяла отриманню притулку для дівчини у Канаді, де вона перебуває в безпеці.

Парламент Анголи прийняв зміни до Кримінального кодексу щодо виключення статті, що широко трактується як криміналізація одностатевих відносин. Держава  навіть зробила більше, криміналізувавши дискримінацію людей за ознакою сексуальної орієнтації – це перша країна у 2019 році, яка прийняла такі зміни!

Лютий

Абдул Азіз Мухамат, Credit: Michael Green

Абдул Азіз Мухамат, суданський активіст у справах біженців, затриманий на острові Манус із 2013 року, отримав премію Мартіна Еннальса у 2019 році. У 2018 році справа Абдула була серед справ Марафону Листів, що підвищило міжнародну обізнаність про нього. На початку цього року Швейцарія задовольнила його прохання про притулок і надала Абдулу постійне місце проживання.

Пробувши в Таїланді 76 днів, футболіст біженець Хакем аль-Арабібі зміг повернутися додому  до Мельбурну 12 лютого 2019 року. Футболіст, який народився в Бахрейні, був затриманий після прибуття в Бангкок 27 листопада 2018 року через помилкове  повідомлення Інтерполу про те, що він у міжнародному розшуку. Кампанія з вимогою звільнити футболіста, розпочата Amnesty та іншими правозахисними групами, спочатку полягала у мирній  та відвертій критиці влади Бахрейну, проте згодом переросла в рух #SaveHakeem, що охопив три континенти, залучив футболістів, спортсменів та інших знаменитостей і який підтримали понад 165 000 людей .

Австралія нарешті ухвалила закон, який сприяв переселенню  в Австралію біженців, затриманих на острові Манус та Науру, яким потрібна невідкладна медична допомога. Amnesty як частина об’єднання людей та організацій разом із відважною роботою самих біженців допомогла досягти цього величезного кроку.

Після міжнародної уваги та агітації Amnesty влада Саудівської Аравії відхилила заклик прокуратури стратити саудівську активістку Ізру Аль-Гомгхем за звинуваченнями, пов’язанами з її мирною участю в акціях протесту. Ізрі аль-Гомгхем усе ще загрожує тюремний термін, і Amnesty продовжує вести кампанію за її негайне звільнення.

Березень

Сім’я та подруги Маріелі Франку вийшли на її підтримку,Credit: Elisângela Leite

Напередодні річниці вбивства видатної правозахисниці з Бразилії Маріелі Франку, поліція заарештувала двох людей у ​​зв’язку з її вбивством. Це стало першою ознакою реального прогресу у справі, над якою Amnesty  працює протягом року.

Через кілька днів після того, як Amnesty та інші громадські організації підняли тривогу з приводу проекту закону про кіберзлочинність, який серйозно підірве свободу вираження поглядів в Іраку, місцевий парламент вирішив відкликати законопроект і підтвердив Amnesty, що наші «занепокоєння були почуті». Amnesty також закликала регіональний уряд Курдистану (КРГ) в Іраку зняти всі звинувачення, пов’язані зі свободою вираження поглядів проти журналістів/-ок та активістів/-ок, які були свавільно заарештовані після протестів. Того ж тижня всі затримані були звільнені, і КРГ видав заяву, у якій пояснив, що вони були звільнені у відповідь на вимоги Amnesty.

Під час останньої сесії Ради ООН з прав людини було прийнято важливу резолюцію, яка визнала важливу роль захисникві/-ць навколишнього середовища. Ця резолюція також закликає держави створити безпечні та  доступні умови для втілення ініціатив, організованих молоддю, таких як шкільні страйки проти кліматичних змін.

Після публікації розслідування Amnesty «Прихована війна США в Сомалі: цивільні жертви від авіаударів у Нижній Шабеллі», Африканське Командування Збройних сил США  вперше визнало, що в результаті їхніх повітряних ударів загинули або були поранені цивільні особи у Сомалі. Цей звіт показав розслідування авіаударів, завершившись публікацією американських військових документів, які підтверджують, що  країна знала про цивільних жертв їхніх повітряних атак у Сомалі.

Квітень    

Естер Кіобель, Credit: Amnesty International.

Два роки тому Естер Кіобель та три інші жінки почали остаточну боротьбу за справедливість із однією з найбільших світових нафтових компаній «Шел». Естер судилася з компанію більше 20 років за роль, яку, за її словами, компанія відігравала у свавільному розстрілі її чоловіка в Нігерії. Amnesty надіслала понад 30 000 повідомлень про солідарність із Естер Кіобел, і у квітні окружний суд Гааги виніс тимчасову ухвалу на користь жінок. Згідно з постановою, суд має повноваження розглядати справу, а позовна заява не може бути повернута.

«Ми вітаємо Естер Кіобель, Вікторію Беру, Блесінг Іаво та Чаріті Левулу. Це тільки завдяки їхній відвазі та наполегливості,  ми дійшли так далеко» – зазначив Марк Даммет, дослідник у галузі бізнесу та прав людини.

Після оприлюднення щорічного глобального звіту Amnesty Internatonal про смертну кару, президент Екваторіальної Гвінеї оголосив, що уряд розробить законодавство для скасування смертної кари.

Мозамбіцького журналіста Амаде Абубакар свавільно заарештували у січні. Більше 90-а днів він провів у військовому та попередньому ув’язненні. Амаде отримав умовне звільнення завдяки кампанії Amnesty. Він продовжує боротися зі сфабрикованими обвинуваченнями, і ми продовжуємо вимагати, щоб уряд припнив справу проти нього.

Конституційний суд Південної Кореї виніс визначну ухвалу, яка зобов’язала уряд декриміналізувати аборти та реформувати жорсткі закони країни щодо переривання вагітності. До кінця 2020 року закон Південної Кореї про аборти повинен бути переглянутий, – це перемога для активісток/-ів за рівність, права жінок та фізичну недоторканність у всьому світі.

Травень

Тайвань стала першою країною в Азії, яка узаконила одностатеві шлюби у травні 2019, Credit: Amnesty International.

Тайвань стала першою країною Азії, яка узаконила одностатеві шлюби після прийняття історичного закону 17 травня, а перші такі весілля відбулися вже 24 травня. Разом із ЛГБТ-спільнотою Тайваню Amnesty протягом багатьох років боролися за такий результат. Окрім узаконення одностатевих шлюбів, закон передбачає певні права на усиновлення для одностатевих пар.

Президент Гамбії Адама Барроу засудив смертні вироки 22-х ув’язнених довічно. Після цього відбулася місія Amnesty International в Гамбії, щоб представити владі ряд рекомендацій, які охоплюють 10 галузей для проведення реформ із метою захисту та розвитку прав людини. Рекомендації включають скасування смертної кари та заміну всіх смертних вироків на позбавлення волі.

Всесвітня організація охорони здоров’я виключила стан здоров’я трансгендерниз людей з переліку певних психічних та поведінкових розладів. Це означає, що трансгендерні люди  більше не вважатимуться психічно хворими. Amnesty проводила кампанії за юридичну депатологізацію та толерантність до трансгендерних людей із 2014 року.

Тиск правозахисної спільноти відіграв значну роль у рішенні ФІФА відмовитися від планів із розширення чемпіонату світу 2022 року в Катарі до 48 команд, що передбачало б збільшення приймаючих країн у регіоні. Amnesty працювала разом з коаліцією НУО, профспілок, вболівальників і груп гравців, звертаючи увагу на ризики розширення пов’язані з правами людини, – включно зі складним становище робібників-мігрантів, що будують нову інфраструктуру. У рамках цієї роботи ми вимагали від ФІФА дотримуватися їхньої корпоративної відповідальності щодо забезпечення прав людини. Цей успіх показує, наскільки ефективною може бути співпраця і як за допомогою прав людини ми можемо притягнути до відповідальності могутні корпорації.

Червень

Greta Thunberg receiving the 2019 Amnesty International Ambassador of Conscience award, outside the Swedish parliament, Stockholm, 5 April 2019.

Генеральний секретар Amnesty International Кумі Найду та екоактивістка Грета Тунберг.

Екоактивістка Грета Тунберг та  проект «П’ятниці за майбутнє» школярів/-ок були відзначені нагородою «Посол Совісті» (Ambassador of Conscience) Amnesty International за 2019 рік. Для нас за честь нагороджувати людей, які проявили унікальне лідерство та відважність у боротьбі за права людини.

«Це не моя нагорода, це нагорода кожного. Дивовижно бачити визнання, яке ми отримуємо, і знати, що те, за що ми боремось, має вплив»

Грета Тунберг

У сфері торгівлі зброєю відбулися деякі важливі зміни, оскільки Канада стала 104-ю державою, яка приєдналася до Договору про торгівлю зброєю. Після невтомної роботи Amnesty щодо припинення постачання зброї до Ємену, апеляційний суд Великобританії у травні виніс ухвалу, визнавши незаконним рішення уряду Великобританії продовжувати ліцензувати експорт військової техніки до Саудівської Аравії після судового розгляду,  що відбувся з CAAT, Amnesty HRW та іншими. Сенат Сполучених Штатів проголосував за заборону екстрених продажів зброї на суму 8 мільярдів доларів у коаліції під керівництвом Саудівської Аравії та Об’єднаних Арабських Еміратів у травні. Бельгія скасувала декілька ліцензій на експорт зброї для Саудівської Аравії та наказала розслідувати випадки виявлення бельгійської зброї, яку використовували військові угруповання. Подібні рішення відбулися в Італії та Швейцарії, що завершилося прийняттям Генеральною Асамблеєю ООН резолюції по роботі над міжнародним законодавством щодо заборони торгівлі знаряддями тортур.

Після того, як поліція Гонконгу вжила жорсткі заходи проти учасників/-ць протестів, Amnesty International оперативно провела брифінг, під час якого досліджувала докази застосування надмірної сили проти них. Інформація широко розповсюджувалась у Гонконзі, і протягом 46 днів в рамках онлайн-кампанії ми отримали близько 46 000 актів підтримки.

Влада Саудівської Аравії скасувала вимогу прокуратури стратити Муртая Курейріса, молодого саудівця, який був заарештований у віці 13 років за злочини, які він нібито вчинив, коли йому було 10 років.

У Ботсвані Вищий суд виніс рішення про декриміналізацію одностатевих стосунків після акцій протесту різних організацій, включно з Amnesty International.

Греція внесла зміни до законодавства, визнавши, що секс без згоди – зґвалтування. Уряд Данії зобов’язався зробити те саме. Такий розвиток подій свідчить про наполегливість та відвагу тих, хто борються за ці зміни, і створює значний вплив на всю Європу разом із доповіддю Amnesty про перешкоди в доступі до правосуддя для постраждалих від насильства.

Виправдали Тома Чотковського, британського правозахисника, якого звинуватили в неповазі та нападі через те, що він документував неналежну поведінку поліції під час допомоги біженцям та мігрантам у французькому місті Кале.

Ворожа атмосфера для мігрантів та тих, хто їх підтримує, має бути подолана, нам потрібно знайти справжнє, ефективне вирішення ситуації.

Том Чотковський

Липень

Активісти/-ки закликають Google відмовитися від проекту «Dragonfly», Credit: Amnesty International.

На слуханнях у Конгресі США вище керівництво Google дало чітке підтвердження того, що компанія «припинила» проект Dragonfly – секретну програму розробки пошукової системи, яка сприяла б постійному нагляду і цензурі уряду Китаю в Інтернеті – після кампанії Amnesty та свідчень сотень їхніх співробітників/-ць.

Завдяки роботі медіа, демонстраціям та лобіювання Amnesty International організувала кампанію на Шрі-Ланці, яка успішно зупинила те, що мало би стати першими за 43 роки стратами у країні. Верховний Суд відновить розгляд справи, яка призвела до рішення про застосування смертної кари, у кінці жовтня.

Серпень

Amnesty International продовжить співпрацювати з захисницями прав жінок у Саудівській Аравії, Credit: Amnesty International.

Десятиліттями Amnesty висвітлювала факти жахливої дискримінації, із якою стикаються жінки в Саудівській Аравії через систему опіки чоловіків. У серпні Саудівська Аравія оголосила про основні реформи, що полегшили деякі основні обмеження, накладені на жінок, включно з наданням їм права отримувати паспорт, який дасть можливість подорожувати без дозволу опікуна-чоловіка. Зміни також надають жінкам право реєструвати шлюби, розлучення, народження та смерть і отримувати свідоцтва про сімейний стан. Ми щиро вітаємо ці зміни, але тим часом активістки, які виступають за права жінок, залишаються у в’язниці, і ми повинні зробити все можливе, щоб вибороти їхню свободу.

Після звільнення мавританський блогер Мохамед Мхаітір, якого через блог про кастову дискримінацію засудили до смертної кари та тримали у свавільному ув’язненні більше п’яти років, зазначив: «Без ваших зусиль я би не вийшов на свободу. За п’ять років ув’язнення я лише шість разів бачив сонце. Так багато змінилося за останні п’ять років, і я все ще налаштовуюсь на життя поза в’язницею. Тепер я вільний, сподіваюся відновити навчання та повернутися до школи».

Без ваших зусиль я би не вийшов на свободу. Тепер я вільний, сподіваюся відновити навчання та повернутися до школи

Мохамед Мхайтір